Škodě Auto i Volkswagenu v prvním čtvrtletí prudce klesl zisk | E15.cz

Škodě Auto i Volkswagenu v prvním čtvrtletí prudce klesl zisk

Škoda Auto
Škoda Auto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Provozní zisk mladoboleslavské automobilky Škoda Auto se v prvním čtvrtletí propadl téměř o polovinu na 112 milionů eur (necelé tři miliardy korun) z 209 milionů eur před rokem. Výsledky ovlivnil nižší prodej a vysoké náklady na uvedení nových modelů na trh. Oznámila to dnes mateřská společnost Volkswagen (VW). Také její zisk se výrazně propadl, i když "jen" o 38,2 procenta.

Prodej divize Škoda podle Volkswagenu klesl o více než 13 procent na 179 tisíc vozů. Tržby se snížily o 17 procent na 2,4 miliardy eur. Škoda Auto hodlá do roku 2018 vyrábět minimálně 1,5 milionu aut ročně. Do roku 2015 chystá kompletní obměnu všech modelů.

Provozní zisk celé skupiny Volkswagen se v prvním čtvrtletí snížil na 2,3 miliardy eur z 3,2 miliardy před rokem. Prodej stoupl o zhruba pět procent na 2,4 milionu vozů. Čistý zisk největší evropské automobilky Volkswagen v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňskem klesl o 38,2 procenta na 1,94 miliardy eur (48,8 miliardy Kč).

Trh s auty zasáhla krize

Trh s automobily v Evropě oslabila dluhová krize. Šéf německé automobilky Martin Winterkorn uvedl, že další měsíce nebudou jednoduché. „Současné prostředí rozhodně představuje těžkou výzvu pro celý sektor,“ uvedl podle webu skupiny.

VW za první tři měsíce roku prodala 2,37 milionu vozů, asi o pět procent víc než před rokem. Prodej vozů na domácím trhu v Německu ale klesl o skoro sedm procent. Klesly také celkové čtvrtletní tržby skupiny, a to o 1,6 procenta na 46,5 miliardy eur (1,2 bilionu Kč).

Volkswagen vlastní celkem 12 automobilových značek. Patří sem značky osobních aut VW, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, nákladní MAN a Scania a VW užitkové vozy a motocykly Ducati.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.