Slováci definitivně zamítli fúzi Penamu a United Bakeries | E15.cz

Slováci definitivně zamítli fúzi Penamu a United Bakeries

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenský Protimonopolní úřad (PMÚ) nepovolil fúzi pekáren Penam podnikatele Andreje Babiše s pekárenskou firmou United Bakeries. Dnes o tom informovala mluvčí úřadu Alena Sedláková. Vůči zamítavému rozhodnutí, jehož důvody mluvčí neuvedla, už byl podán rozklad, o kterém rozhodne vedení PMÚ.

Slovenský úřad posuzoval transakci z důvodu, že obě pekárenské firmy podnikají i v zemi pod Tatrami. Majitel Agrofertu Babiš, který vlastní Penam, už dříve tvrdil, že PMÚ při rozhodování použil nesprávnou metodiku. Do výpočtů prý započítal jen dvě pětiny pekárenského trhu na Slovensku, což podle něj způsobilo, že Penamu a United Bakeries vyšel značný podíl na trhu. Mluvčí PMÚ odmítla tato tvrzení komentovat s odůvodněním, že rozhodování o fúzi není právoplatně ukončeno.

Majitelé United Bakeries mezitím odstoupili od smlouvy o prodeji největšího pekárenského uskupení na českém a slovenském trhu Agrofertu. Mluvčí United Bakeries Jaroslav Pomp dříve v tomto týdnu uvedl, že transakce nemohla být dokončena kvůli chybějícímu rozhodnutí slovenského antimonopolního úřadu.

Sedláková uvedla, že PMÚ rozhodl už 29. června. Dodala, že zveřejnit rozhodnutí úřad ale mohl až poté, co si jej převzali účastníci řízení. Mezitím PMÚ už obdržel rozklad, tedy opravný prostředek vůči zamítavému rozhodnutí o fúzi.

Český antimonopolní úřad povolil Agrofertu nákup pekáren United Bakeries v dubnu pod podmínkou, že odprodá čtyři pekárny. Původně měla skupina mít 25 pekáren.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah