Slovnaft má zájem o Čepro | E15.cz

Slovnaft má zájem o Čepro

Slovnaft
Slovnaft
• 
ZDROJ: ctk

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenská rafinerská společnost Slovnaft je připravena spojit se s českou státní firmou Čepro. „Pokud to bude aktuální, Slovnaft bude mít zájem,“ potvrdil mluvčí Anton Molnár. Vedení Čepra již dříve navrhlo integraci této firmy s některou z rafinerských společností a ministr financí Miroslav Kalousek tento záměr podpořil.

Nyní se hledá vhodná forma takového propojení. Teoreticky by mohlo jít o privatizaci Čepra, vytvoření společného podniku nebo rozhodnutí, že samo Čepro bude usilovat o majetkový vstup do rafinerií.
„Aktuálně pracujeme na materiálu, který se budoucností této firmy zabývá,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček. Další komentáře k budoucímu rozvoji Čepra jsou však podle něho předčasné. Čepro patří ke strategickým firmám – zabývá se mimo jiné skladováním státních rezerv ropných produktů.

Molnár uvádí důvody, proč by právě Slovnaft mohl být pro Čechy vhodným partnerem: „Spojení by nejenom posílilo energetickou bezpečnost České republiky, ale těžili by z toho i spotřebitelé vzhledem k vyšší konkurenci vůči existujícím rafineriím v zemi.“ Spojení s rafinerií by podle Molnára bylo logickým vyústěním dosavadních aktivit Čepra a přineslo by další růst jeho hodnoty.

Slovnaft, který je součástí maďarské skupiny MOL, již dnes působí jako významný hráč na českém trhu ve velkoobchodu s pohonnými hmotami, také vlastní 26 čerpacích stanic a usiluje zde o další posílení svého postavení.

Jeho výhodou je napojení rafinerie na české produktovody. Jistým soupeřem Slovnaftu v souboji o Čepro je polský PKN Orlen, který ovládá tuzemský Unipetrol s jeho většinovým podílem v českých rafineriích. Ten již zájem o veškerá aktiva Čepra ústy svého šéfa Piotra Chelmińského potvrdil.
Pokud ovšem český stát nabídne Čepro či jeho část k prodeji, je možné očekávat zájem i dalších zahraničních „nápadníků“.

Tím by mohla být kupříkladu rakouská OMV nebo ruský Gazprom, který již projevil zájem také o vstup do českých rafinerií a nákup tuzemských čerpacích stanic.Čepro, jehož tržby v loňském roce dosáhly 44 miliard korun, je dnes konglomerátem, který zahrnuje kromě skladů produktovody, velkoobchod i čerpací stanice EuroOil.

Vedení proto také uvažuje o odprodeji některých aktivit. Generální ředitel Čepra Jiří Borovec je přesvědčen, že propojení s rafineriemi přinese miliardové úspory a mohla by vzniknout společnost, která se stane lídrem ropného trhu. Jistým soupeřem Slovnaftu v souboji o Čepro je polský PKN Orlen. Zájem by mohla mít i rakouská OMV nebo ruský koncern Gazprom

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.