Smlouvy dodržíme bez ohledu na krizi, ujišťují ruské firmy | E15.cz

Smlouvy dodržíme bez ohledu na krizi, ujišťují ruské firmy

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil (ilustrační foto)
Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Rosneft

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské ropné a plynárenské společnosti budou dodržovat smlouvy o dodávkách navzdory napětí mezi Moskvou a Západem. Prohlásil to ředitel největší ruské ropné firmy Rosněfť Igor Sečin. Sankce uvalené západními zeměmi na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině nicméně Sečin podle listu považuje za vyhlášení války.

„Sankce jsou určitou formou války. Tímto způsobem se rozsévá nenávist,“ prohlásil šéf Rosněfti.

Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Ukrajina tento týden uvedla, že Rusko plánuje zastavit rovněž dodávky do Evropské unie. Moskva ale toto tvrzení odmítla s tím, že chce svým závazkům vůči evropským odběratelům dostát bez ohledu na politické problémy.

Odbornice na energetický sektor Claudia Kemfertová podle agentury DPA předpokládá, že ani případná další eskalace ukrajinské krize by nezpůsobila problémy v dodávkách zemního plynu. „Na trhu je plynu dost,“ prohlásila. Dodala, že ukrajinská krize by ani neměla mít dopady na ceny plynu, které jsou upraveny dlouhodobými smlouvami.

Rusko podle ní smlouvy prozatím dodržovalo. „Nacházíme se nicméně v nové dimenzi geopolitických konfliktů. Není vyloučeno, že Rusko použije plyn jako politickou zbraň,“ upozornila Kemfertová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah