Sobotka: Korea má velkou armádu, otvírá to šance pro české zbrojaře | E15.cz

Sobotka: Korea má velkou armádu, otvírá to šance pro české zbrojaře

Sobotka: Korea má velkou armádu, otvírá to šance pro české zbrojaře
Premiér Bohuslav Sobotka v Jižní Koreji
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Česká republika a Jižní Korea by kromě převažujícího autoprůmyslu mohly spolupracovat také v obranném či jaderném průmyslu. Během návštěvy Soulu to řekl český premiér Bohuslav Sobotka, který zároveň připomněl, že Jižní Korea s 50 miliony lidmi vytváří zajímavý trh pro řadu tuzemských firem. Pětiletý kontrakt na dodávky tradičních cibuláků se v zemi podařilo uzavřít Českému porcelánu Dubí.

„Je tady šance pro potravinářské společnosti, export českého piva do Koreje. Je tady podle mého názoru šance i pro české technologické firmy a pro firmy v oblasti obranného průmyslu. Korea má velkou armádu, má poměrně významný obranný rozpočet. Takže já si myslím, že je tady šance možná i na některé společné projekty v oblasti obranného průmyslu,“ uvedl český premiér.

Podle něj Korejci mají zájem investovat v České republice, například i v oblasti infrastruktury. „Rádi by se zúčastnili výběrového řízení v okamžiku, kdy se rozhodneme, jak budeme pokračovat z hlediska výstavby nových jaderných bloků,“ konstatoval dále Sobotka s poukazem na možné tendry na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Úspěch Českého porcelánu
Mezi firmy, které dojednaly v Jižní Koreji nové kontrakty, patří i společnost Český porcelán Dubí. Ta do země vyveze v příštích pěti letech porcelán v hodnotě minimálně pět milionů dolarů. Firma dnes v Soulu uzavřela pětiletou smlouvu s korejskou společností Dohkwang Trading Corporation.
Zástupci Českého porcelánu jsou součástí podnikatelské delegace, která v Jižní Koreji doprovází premiéra Sobotku. „Smlouva navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci obou stran a zajišťuje trvalý prodej českého porcelánu v Korejské republice. Česká strana se zavazuje dodávat a Dohkwang Trading Corporation odebrat porcelánové zboží v minimální hodnotě milion dolarů ročně, podle smlouvy tedy celkem za pět milionů dolarů,“ uvedla mluvčí firmy Libuše Maxová s tím, že po uplynutí pěti let bude smlouvu možné prodloužit.
Obsah dodávek do Koreje bude z největší části tvořit tradiční porcelán dekorovaný modrým kobaltem pod glazuru. „Jde o tradiční cibulák, který doplní nový tvar porcelánu s názvem Praha, nedávno vyvinutý právě na popud korejského partnera,“ doplnila Maxová. Tradiční cibulák vyváží firma kromě Evropy například i do Japonska.

Česká republika je podle Sobotky v Jižní Koreji vnímána velmi pozitivně země zajímavých příležitostí pro korejské podnikatele. „Existuje také velký rozdíl v ceně práce, ty naše jsou zhruba na jedné třetině nákladů, které třeba v oblasti průmyslu vynakládají tady v Koreji. Takže i z tohoto hlediska je ČR pro korejské průmyslové investory zajímavou lokalitou,“ dodal premiér.

Nová pobočka CzechInvestu

Své zastoupení dnes v Jižní Koreji otevřela agentura CzechInvest. V Soulu to oficiálně oznámili premiér Sobotka a šéf agentury Karel Kučera. „Potřeba zřídit nové zastoupení CzechInvestu vznikla díky úspěšně se rozvíjejícím vztahům s Koreou a silnému investičnímu potenciálu této země,“ konstatoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Už loni společnosti Nexen Tire a Hyundai Mobis oznámily významné investice v České republice a brzy můžeme očekávat další.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!