Solární obr SunEdison požádal o ochranu před věřiteli | e15.cz

Solární obr SunEdison požádal o ochranu před věřiteli

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký provozovatel solárních elektráren SunEdison, který se označuje za největšího dodavatele zelené energie na světě, požádal o soudní ochranu před věřiteli. Učinil tak jako jedna z největších nefinančních společností v posledních deseti letech, napsala agentura Reuters.

SunEdison patřil v minulosti k nejrychleji rostoucím firmám v rozvoji energií z obnovitelných zdrojů. Společnost ale vedla agresivní politiku akvizic, což ji zatížilo dluhem ve výši 12 miliard dolarů (287,1 miliardy korun).

Žádost o ochranu firma podala k bankrotovému soudu v New Yorku. V dokumentech uvedla, že k loňskému poslednímu září evidovala aktiva ve výši 20,7 miliardy dolarů a závazky v objemu 16,1 miliardy dolarů.

Rozhodnutí přikročit k soudem kontrolované restrukturalizaci je „složitým, ale důležitým“ krokem k řešení naléhavých problémů s penězi, řekl generální ředitel firmy Ahmad Chatila. Společnost chce proceduru využít ke snížení dluhu či k tomu, aby se zbavila méně zásadních aktivit.

Solárníky ohrožuje levná ropa

Developerům solárních projektů jako SunEdison sice nadále plynou výhody z velmi slušné poptávky, na výkonu jejich akcií se ale podepsaly obavy investorů, že zájem o jejich služby by spolu s nízkými cenami ropy mohl klesnout.

SunEdison měl kromě toho i svoje vlastní problémy. Kromě překotné expanze a s ní spojeným obrovitým dluhem zabředl do sporů se svými dceřinými firmami, které vlastní a provozují aktiva v oblasti zelených energií. Jedna z nich, společnost TerraForm Global, v minulosti upozorňovala, že SunEdisonu hrozí „vážné nebezpečí“ bankrotu.

Na firmu se valí žaloby

SunEdison rovněž stojí před zhruba dvěma desítkami žalob, většinou podaných samotnými akcionáři, podle kterých firma mylně informovala o své finanční situaci. Společnost také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), mimo jiné kvůli neúspěšné transakci se společností Vivint Solar, kterou chtěla SunEdison odkoupit. Komise SEC pak podle médií firmu podezřívá, že na podzim investorům nepravdivě sdělila, že má v hotovostních rezervách více než jednu miliardu dolarů

Obchodování s akciemi firmy bylo dnes na newyorské burze pozastaveno. Titul se zde naposledy obchodoval za zhruba 34 centů. Ještě loni v červenci tu jedna akcie stála až 33,44 dolaru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery