Solárníci z Photon Energy hlásí rekordní příjmy

Elektrárna v australském Leetonu

Elektrárna v australském Leetonu Zdroj: Photon Energy

Generální ředitel Photon Energy Georg Hotar
2
Fotogalerie

Společnost Photon Energy, která má kořeny v Česku, zvýšila v prvním pololetí letošního roku čistý zisk na 44,2 milionu korun (1,73 milionu eur) z 2,2 milionu korun (82 tisíc eur) ve stejném období loni. Konsolidované tržby meziročně vzrostly zhruba o čtvrtinu na 266,9 milionu korun (10,5 milionu eur).

Generální ředitel Photon Energy Georg Hotar uvedl, že z hlediska příjmů firmy bylo druhé čtvrtletí letošního roku rekordní. Připraven pro výstavbu je podle něj projekt solární elektrárny v australském Leetonu. „Pro plánované projekty o výkonu 25,6 megawattu (MWp) hodláme dosáhnout fáze - připraven pro výrobu - koncem roku 2018,“ dodal Hotar.

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo společnosti je v Amsterdamu. Další kanceláře má firma v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, ve Švýcarsku a v Austrálii. Společnost dosud postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 50 MW. Divize Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 220 MW, z toho skoro 100 MW v ČR.

Společnost předloni vstoupila na alternativní trh pražské burzy. Její akcie jsou obchodovány na trhu Free Market, který není hlavním trhem burzy.

V loňském roce bylo v tuzemsku podle dat Energetického regulačního úřadu instalováno celkem 2069,5 MW zdrojů, které vyrábějí energii ze Slunce. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.