Souboj o velký solární park u Brna je u konce: tuřanskou elektrárnu kupuje Chrenko s Fastem | E15.cz

Souboj o velký solární park u Brna je u konce: tuřanskou elektrárnu kupuje Chrenko s Fastem

Solární elektrárna Tuřany
Solární elektrárna Tuřany
• 
ZDROJ: Pavel Opletal via CC BY-SA 3.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Solární elektrárnu u brněnského letiště v Tuřanech kupuje za zhruba 1,7 miliardy korun skupina Jufa podnikatelů Jana Chrenka a Jiřího Fasta. Prodej takzvaného Brno Solar Parku má být podepsán během dneška po téměř třech letech jednání. Informují o tom Hospodářské noviny. Elektrárna o rozloze 40 hektarů a výkonu přes 21 megawattů je čtvrtým největším solárním zdrojem v Česku.

"Jednání byla dlouhá, dohoda byla hotová už loni v srpnu, od té doby ji schvalovali akcionáři parku," řekl deníku Chrenko. Současnými majiteli elektrárny jsou firmy Letiště Brno, SE Solar a Proxy - Finance.

Chrenko spolu s Fastem v Česku skupuje solární elektrárny od konce roku 2011. Zatím se jim jich podařilo získat 20. Nově je chtějí sdružovat pod společnou firmou Jufa. "Chceme být co nejtransparentnější. Za vším stojíme jen my a banky," uvedl Chrenko.

O brněnskou elektrárnu se podle HN mělo ucházet hned několik známých hráčů, mimo jiné skupiny DRFG a Natland nebo podnikatel Tomáš Pitr. Kolik se ale přesně sešlo nabídek, nechtěla poradenská společnost Deloitte, která celý proces pro prodávající akcionáře zajišťovala, komentovat.

Jufa nyní s nově nabytou elektrárnou vlastní zdroje o celkovém výkonu přes 52 megawattů, což jí podle listu v rámci tuzemského trhu zajišťuje celkové třetí místo. Jedničkou je od roku 2010 s výkonem 125,2 megawattu polostátní gigant ČEZ. Druhé místo patří společnosti Energy21, kterou loni koupil čínský investiční fond China-CEE, za kterým stojí tamní exportní banka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah