Špičky leteckého průmyslu zažily rekordní rok, na čele se drží Boeing | E15.cz

Špičky leteckého průmyslu zažily rekordní rok, na čele se drží Boeing

Výrobní linka Boeingu 787 Dreamliner
Výrobní linka Boeingu 787 Dreamliner
• 
ZDROJ: Boeing

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký loni dodal zákazníkům 723 letadel, a stanovil tím nový roční rekord pro celý letecký průmysl. Boeing tak už třetí rok po sobě předčil v dodávkách svého evropského konkurenta Airbus, pro nějž byl letošek také rekordní.

Své dodávky Boeing zvýšil proti předloňskému rekordu o plných 75 strojů. Firma získala celkem 1550 nových zakázek a po odečtení zrušených kontraktů počet potvrzených objednávek činil 1432. Byl to nový rekord v historii firmy a o 77 zakázek víc než v roce 2013.

Zatímco v dodávkách Boeing podle analytiků jasně vítězí, v zakázkách zatím tradiční souboj obou gigantů ještě rozhodnutý není. Airbus údaje za loňský rok oznámí 13. ledna, nicméně na konci listopadu za svým americkým rivalem mírně zaostával.

Zdroj z Airbusu agentuře Reuters řekl, že firma loni dodala zákazníkům další rok po sobě rekordní počet letadel a v nových zakázkách by měl být rok 2014 „jedním z nejlepších v historii“. V roce 2013 Airbus předal zákazníkům 626 letounů, Boeing ale zvládl dodat o 22 strojů více.

Evropský výrobce předloni získal po odečtení zrušených zakázek objednávky na rekordních 1503 strojů, což je dosavadní rekord v historii odvětví. Airbus oficiálně plánoval, že loni uskuteční zhruba stejný počet dodávek zákazníkům jako předloni a že počet jeho čistých zakázek bude vyšší než počty dodávek.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.