Spojené státy podniknou údery vůči Íránu, Evropa by se měla připravit, tvrdí analytik | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Spojené státy podniknou údery vůči Íránu, Evropa by se měla připravit, tvrdí analytik

Spojené státy podniknou údery vůči Íránu, Evropa by se měla připravit, tvrdí analytik
Josef Braml
• 
ZDROJ: Phoenix

ČTK

Evropa by se měla připravit na to, že Spojené státy podniknou preventivní útoky proti Íránu, je přesvědčen Josef Braml, expert Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Jeho kolega Cornelius Adebahr má za to, že rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem je urážkou Evropy.

"Trumpovo jednostranné vypovězení jaderné dohody s Íránem je opožděnou, ale jednoznačnou fackou do tváře Evropanů. Tuto dohodu Američané a Evropané spolu s Číňany a Rusy po mnohaletých vyjednáváních vymámili na islámské republice. Dohoda přispívá k bezpečnosti Evropy," uvedl v tiskové zprávě Adebahr.

Krok amerického prezidenta, který o něm nahlas uvažoval dlouhé měsíce, je podle analytika pošetilostí a urážkou Evropanů, kteří se v posledních měsících snažili najít v otázce Íránu kompromis s USA. Připravenost k němu dali opakovaně najevo německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Cena ropy je nejvýše za posledních několik let

"Lidé, kteří rozhodují v evropské politice a ekonomice, by se měli přichystat, že USA uskuteční preventivní útoky vůči Íránu," míní zase odborník na Spojené státy Braml.

Následky takové akce by podle něj nesli především ostatní. "Letecké útoky USA by podpořily nestabilitu v regionu, který je daleko od USA. Válka by (americkému) globálnímu rivalovi Číně znesnadnila získávání nutně potřebných nerostných surovin z tohoto regionu. Také evropské státy by rychle byly postiženy... následky destabilizace v sousedství - i v podobě dalších uprchlických proudů," uvedl Braml.

Akcie, měny & názory Vladana Gallistla: Šéf Tesly dopálil finančníky
Spojené státy si ve čtvrtletí půjčily rekordní částku
Bek: Rozumím voličům SPD a Zemana, lidé se necítí být vítězi změn po roce 89

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!