Cena ropy je nejvýše za posledních několik let | E15.cz

Cena ropy je nejvýše za posledních několik let

Cena ropy je nejvýše za posledních několik let
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Nesteoil.com

ČTK

Ceny ropy výrazně rostou v reakci na rozhodnutí Spojených států odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Cena severomořské ropy Brent tak vystoupila až na 76,75 dolaru za barel, tedy nejvýše od listopadu 2014. Předpokládá se, že krok USA povede k poklesu íránského vývozu ropy.

Kolem 07:30 SELČ vykazovala cena Brentu nárůst o 2,4 procenta na 76,65 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 2,2 procenta na 70,60 dolaru za barel.

Odstoupení od jaderné dohody v úterý oznámil americký prezident Donald Trump. Smlouva je podle něj neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň uvedl, že obnoví sankce proti islámské republice, a to na "nejvyšší úrovni". Rovněž varoval zbytek světa před snahou nějak Íránu pomáhat.

Trump rozhodl: USA odstoupí od mezinárodní jaderné dohody s Íránem

"Na Írán budou znovu uvaleny sankce, což ovlivní íránský vývoz ropy," uvedl analytik William O'Loughlin ze společnosti Rivkin Securities. Teherán minulý týden oznámil, že vývoz ropy z Íránu v dubnu dosáhl 2,6 milionu barelů denně, což je nejvyšší úroveň od uzavření mezinárodní jaderné dohody v roce 2015. Írán je nyní třetím největším exportérem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) za Saúdskou Arábií a Irákem, napsala agentura Reuters.

"Panují obavy, že íránský vývoz ropy by mohl ze současné úrovně klesnout o zhruba milion barelů denně," uvedl analytik Tomomiči Akuta ze společnosti Mitsubishi UFJ Research and Consulting.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!