Spor o uhlí nekončí: Opatovice nabídku Czech Coalu odmítly | E15.cz

Spor o uhlí nekončí: Opatovice nabídku Czech Coalu odmítly

Elektrárna Opatovice
Elektrárna Opatovice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Elektrárny Opatovice (EOP), které zásobují teplem Pardubicko, Královéhradecko a Chrudimsko, odmítly nabídku firmy Czech Coal na dodávku uhlí. Označily ji za diktát monopolu. EOP chtějí plnění platné smlouvy. Czech Coal nabídl zachování současných cen, ale jen pro výrobu tepla a za podmínky, že si Opatovice uhlí neopatří jinde. Nabídl jim 600 tisíc tun ročně, EOP ale potřebuje pro výrobu tepla a elektřiny třikrát tolik.

Obě firmy spolu vedou obchodní spor už od června a Opatovice stále hledají dodavatele, který by je od příštího roku zásoboval.

„Czech Coal nám nabízí dodávky uhlí v objemu pouze třetiny našich potřeb pro výrobu tepla a elektřiny a současně tuto nabídku podmiňuje tím, že nebudeme uhlí kupovat od nikoho jiného. Pro bezpečný a efektivní provoz teplárny je to zcela nedostačující,“ uvedl předseda představenstva EOP Jan Špringl.

EOP v červenci podaly žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, soud o ní dosud nerozhodl. Czech Coal vypověděl Opatovicím smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce.

Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soudy později nařídily Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012. O dodávkách pro následující léta od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři uhelné vlaky denně. Kdyby nového dodavatele nesehnaly, došlo by jim uhlí zřejmě v první polovině února.

Severočeské doly o dodávkách do Opatovic nejednají

Podle dostupných údajů měly obě strany smlouvu do roku 2015, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí ročně. Czech Coal už letos nabízel dodávky alespoň pro výrobu tepla a teplé vody a teď navíc tvrdí, že příští rok je ochotný dodávat za stejnou cenu. To už ale neplatí pro výrobu elektrické energie.

Czech Coal zápornou odpověď zatím nedostal. „Žádné oficiální vyjádření jsme zatím nedostali,“ řekla mluvčí těžařské firmy Gabriela Benešová. Největší český těžař hnědého uhlí, chomutovské Severočeské doly ze skupiny ČEZ, o dodávkách do Opatovic nejednají. „Oslovili nás, ale my jim to kvůli našim závazkům nemohli potvrdit,“ řekl ředitel strategie Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá více než 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Teplo z elektrárny bere v regionu také řada firem.

Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding (EPH), který společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Společnost Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.