Stát netrpělivě vyhlíží finanční injekci - od ČEZu očekává 48 miliard | E15.cz

Stát netrpělivě vyhlíží finanční injekci - od ČEZu očekává 48 miliard

ČEZ
ČEZ
• 

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dobrá zpráva pro investory - polostátní energetický gigant ČEZ potvrdil, že nehodlá měnit svou dividendovou politiku a nadále bude na dividendách vyplácet 50 až 60 procent z čistého konsolidovaného zisku. Letos ČEZ vyplatí dividendu ve výši 26,6 miliardy korun, z toho 19 miliard půjde do státní pokladny. Celkově ale stát z ČEZu vytáhne až 48 miliard, uvedl dnes generální ředitel Martin Roman s tím, že zbytek tvoří daně.

ČEZ dnes oficiálně představil výsledky za první pololetí letošního roku, které ale již včera předčasně unikly do médií.

Podle mluvčího Ladislava Kříže bylo na vině nedokonalé zabezpečení vnitřního internetového systému, odkud je měla agentura Reuters, která je v pondělí zveřejnila, stáhnout. „Dostali se do vnitřního publikačního systému, kde jsou jen veřejné informace, ale zveřejňované v určitém čase,“ uvedl Kříž. „Učinili jsme opatření, aby se to již neopakovalo,“ dodal Kříž.

Čistý zisk ČEZu za první pololetí meziročně klesl o 17 procent na 23,9 miliardy korun. To ale společnosti neubralo na optimismu a o půl miliardy zvýšila očekávaný zisk za celý letošní rok a to na 40,6 miliardy korun, což stále představuje pokles o 13 procent oproti 46,9 miliardám korun, které ČEZ vydělal za loňský rok.

Provozní zisk za první pololetí činil 43,9 miliardy korun, což je meziroční pokles o sedm procent. Negativní faktory, které provozní zisk táhly dolů, byl slabý zisk z prodeje emisních povolenek, klesající realizované prodejní ceny elektřiny a posilující koruna. Zisk z prodeje emisních povolenek se meziročně snížil o 700 milionů korun.

Oproti prvnímu pololetí roku 2010 již společnost tolik netěžila z prodeje elektřiny za předkrizové ceny v rámci dlouhodobých kontraktů uzavřených počátkem roku 2008. Postupně také klesá průměrný zajišťovací kurz české koruny vůči euru. „Pokud bychom ale kurzové riziko nehedgovali vůbec, pokles tržeb by byl ještě výraznější,“ uvedl Martin Novák, ředitel divize finance společnosti ČEZ.

Akcie ČEZ se dnes na pražské burzy obchodují okolo 750 korun. Od začátku letošního roku tak přišly o šest procent, což je mnohem lepší výsledek než hlavní konkurenti. Cenné papíry společnosti E.ON letos ztratily 34 procent a akcie RWE dokonce 45 procent.

Vývoj akcií ČEZ za posledních 5 let:

Akcie ČEZ Autor: holusa@mf.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.