Tesle začíná konkurence šlapat na paty | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Tesle začíná konkurence šlapat na paty

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Automobilka Tesla bojuje s časem. Na jedné straně řeší problémy s produkcí nového modelu, v dobré kondici nemá ani finance, na druhé straně jí začíná dohánět konkurence. Proti automobilce ze Silicon Valley totiž hraje i vývoj na trhu s elektromobily, kde firmě Elona Muska rychle roste silná konkurence, tvrdí studie londýnské konzultantské firmy PA Consulting Group, která sestavila také žebříček lídrů trhu.

Tesla z průzkumu vyšla sice nejlépe, první příčka by jí měla zůstat i v roce 2019, na dalších místech se ale řadí početná skupina tradičních automobilek převážně německé provenience.  V blízké budoucnosti prý lze očekávat nástup kvalitních automobilů s alternativními pohony, které by mohly poměry na trhu zásadně změnit.

Tesla podle autorů studie čelí nejisté budoucnosti způsobené problémy s výrobou Modelu 3, slabým finančním výsledkům a zadluženosti. Společnost Elona Muska má obrovské výdaje, každou minutu utratí 6500 dolarů. Zmíněné problémy by ji měly odsunout v roce 2021 z prvního místa až na sedmé.

Trumpova obchodní válka může do Evropy přivést víc čínských investic, tvrdí studie

Tradiční automobilky aktuálně hodně investují do vývoje vlastních modelů luxusních elektromobilů. Značky v následujících letech svůj sortiment značně rozšíří. Podle studie by za tři roky měl být lídrem trhu německý Daimler, který již dříve chystal investovat do alternativních pohonů více než 5 miliard eur. Následovat ho má BMW a spojení Renaultu, Nissanu a Mitsubishi. 6 miliard chce do elektromobilů investovat i Porsche.

Do autosalonů míří také řada prémiových elektrických vozů. BMW bude kromě městské i3 nabízet i SUV iX3. Na trh se chystá i elektrické Mini, Jaguar přišel s modelem I-Pace.  Audi zanedlouho představí svůj elektromobil E-Tron.

Autoři studie obodovali automobilky, které se v segmentu elektromobilů pohybují. K hodnocení použili metodologii, která brala v potaz například finanční kondici firmy, technologickou úroveň vozů i baterií či velikost modelového portfolia. Zohledňuje ale také méně kvantifikovatelné charakteristiky jako spolupráci s dodavateli nebo firemní kulturu.

Leo Express zdvojnásobil obrat, pomohly hlavně vlaky na německých kolejích
Tesla zdražila, další automobilky mají následovat. Nemohou vzít celou tíhu cla na sebe, říká ekonom

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!