Textilka Pegas expanduje, postaví nový závod v JAR

Pegas Nonwovens

Pegas Nonwovens Zdroj: ctk

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, jehož roční tržby loni dosáhly přes šest miliard korun, plánuje další expanzi. Novou linku, původně plánovanou do Egypta, postaví ve znojemském závodě. Založí také dceřinou společnost v Jihoafrické republice, kde má vzniknout nový závod. Firma už působí mimo Česko právě v Egyptě.

Investice na jihu Afriky je teprve na začátku, aktuálně firma řeší koupi vybraného pozemku, což by se mělo povést letos.

„Uvažujeme o instalaci nejmodernější linky, která vzhledem k nižším investičním výdajům, nižším nárokům na infrastrukturu a nižší kapacitě představuje vhodnou platformu pro etablování se na nových, rozvíjejících se trzích. Zároveň začínáme jednat se zákazníky, kteří projevili zájem o spolupráci v tomto regionu, abychom naplnili kapacitu nové linky,“ uvedl generální ředitel František Řezáč. Na základě jednání se zákazníky se firma rozhodne o nákupu nové linky nejpozději v první polovině příštího roku.

Ve Znojmě by měla být nová linka uvedená do komerčního provozu ve třetím čtvrtletí příštího roku. Její roční kapacita se plánuje 10 tisíc tun, tedy tolik, jako měla mít původně plánovaná druhá egyptská linka. Firma ji umístí do budovaného skladu, který mohla začít stavět díky nově vydanému územnímu plánu.

Ke změně plánu a umístění linky do Česka místo do Egypta vedlo představenstvo několik důvodů. „Zejména vývoj produktového portfolia a s tím spojená očekávaná komercializace několika technických projektů, které si vyžádají nutnost instalace speciálních dodatečných technologických zařízení. Důležitý faktor je i vývoj poptávky po technologicky vyspělých produktech v Evropě a nedostatek výrobních kapacit v České republice, které by nám ji umožnily uspokojit,“ uvedl Řezáč. Existuje také možnost využít investiční pobídku v Česku.

V Egyptě se aktuálně stavba nové linky neplánuje. Vývoj v tamějším závodě závisí podle mluvčího firmy Jan Židka na budoucí situaci na trhu.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Pegas Nonwovens loni klesl zisk, firma přesto pokračuje v expanzi