Topte ve vlastním kotli na tuhá paliva: nezávisle a levněji | e15.cz

Topte ve vlastním kotli na tuhá paliva: nezávisle a levněji

ZDROJ: Adobe Stock
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zimní měsíce před námi a ze všech stran se valí zprávy o rekordních cenách za energie. Přitom právě vytápění tvoří velkou část výdajů na bydlení a obsluhu domu. Pokud máte dům, může vaši starost s vysokými účty za topení vyřešit kotel na tuhá paliva.

Vytápění plynem či elektřinou je samozřejmě jednoduché a čisté, ale současná situace ukazuje, že závislost na dodavatelích, jejich cenících a smlouvách se nemusí vyplatit. Vývoj cen energií ovlivňuje globální situace na trhu a také geopolitické vztahy. Vezměte raději vytápění do vlastních rukou a vyberte takové palivo, které je lokální, s příjemnou a stálou cenou. Moderní a ekologické kotle na tuhá paliva umí překvapit v mnoha ohledech.

Cena pod kontrolou

Ano, dřívější kotle spalovaly uhlí, které zaprášilo celou kotelnu a z komína se linul štiplavý dým. Ale doba samozřejmě pokročila a moderní kotle na takzvanou biomasu spalují především dřevěné pelety a dřevo. Případně kotel umí zkombinovat vytápění peletami se dřevem nebo uhlím.

Výhodou je, že cena těchto tří paliv se výrazně nemění, zákazník si může vybírat z nabídky mnoha českých dodavatelů a má možnost získat předsezonní či objemovou slevu. Vezmeme-li modelový dům a ceny roku 2020, zaplatil by jeho majitel ročně přibližně 20 tisíc za uhlí, 22 tisíc za dřevo a 25 tisíc za vytápění peletami.

Autor: OPOP

Teplo díky aplikaci v mobilu

Kotel na tuhá paliva zvládne plnohodnotně vytopit dům a ohřívat také teplou vodu. Právě pelety jsou tím důležitým prvkem, který přináší velké zjednodušení obsluhy a používání. Tyto malé válečky se lisují z pilin a dokážou zatápění v kotli a přikládání zcela zautomatizovat.

„Plně automatický kotel na pelety je díky tomu téměř bezobslužný. Stačí jednou až dvakrát týdně doplnit palivo a kotel se dokáže roztopit, přikládat i uhasit sám,“ upřesňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.

Skladování a používání pelet je čisté a bezprašné, a pokud použijete dostatečně velký zásobník, nemusíte se o přikládání starat celý týden.

Pryč jsou také doby, kdy jste se po dlouhém dni nebo výletu vraceli do promrzlého domu a první kroky musely vést do kotelny. Moderní kotel na pelety můžete ovládat přes termostat a nastavit také vzdáleně, a to pomocí aplikace z počítače nebo telefonu.

Výhodu pelet lze také spojit s topením dřevem, případně uhlím. Na trhu jsou kombinované kotle na tuhá paliva, které umí variabilně spalovat obojí. Vy si pak jen volíte, kdy chcete využít automatické přikládání peletami a kdy přejít na levnější topení dřevem či uhlím, čímž zase ušetříte.

Autor: Adobe Stock

Ekologické používání jako standard

Všechny nově vyrobené kotle musí splňovat podmínky pro nízkoemisní provoz podle nařízení Evropské unie (tzv. ekodesign) a také pro používání platí v České republice přísné regulace. Vypouštěné emise jsou tedy minimální. Ani při výrobě pelet nevzniká znečištění, naopak se zpracovává dřevní odpad. Když zvolíte osvědčeného českého výrobce kotlů a kvalitní palivo, získáte účinný způsob vytápění pro dům nebo i chatu či chalupu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery