Uber investuje do autonomních vozů. Koupí více než 20 tisíc aut od Volva | E15.cz

Uber investuje do autonomních vozů. Koupí více než 20 tisíc aut od Volva

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Alternativní taxislužba Uber hodlá od švédské společnosti Volvo koupit až 24 tisíc osobních vozů s autonomním řízením. Učinila by tak první krok od stávajícího modelu, v němž její řidiči používají své automobily, a začala budovat vlastní flotilu aut.

V rámci nezávazné rámcové dohody švédská automobilka dodá v letech 2019 až 2021 Uberu vozy SUV XC90 vybavené jeho vlastní technologií autonomního řízení. Podle mluvčího firmy jde až o 24 tisíc automobilů.

Na vývoji technologie samořízení v současné době pracuje tým Uberu z Advanced Technologies Group. Prototyp automobilu se už v USA testuje přes rok, pro případ nutnosti ale jako záloha sedí na předním sedadle řidič. V budoucnu by se vůz měl obejít bez něho.

Finanční stránka dohody zveřejněna nebyla. Nové Volvo XC90 se na maloobchodním trhu obvykle prodává za cenu od 50 tisíc dolarů (1,1 milionu korun). Volvo patří čínské společnosti Geely.

Volvo a Uber se už před rokem dohodly na vytvoření aliance, jejímž cílem bude vývoj samořízených vozů. Pro firmy jako je Uber by začlenění aut s autonomním řízením do flotily vozů taxi znamenalo vysokou úsporu. Největší část nákladů těchto firem tvoří mzdy řidičům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah