Uhlí čeká útlum, jádro posílí. Vláda schválila energetickou koncepci | E15.cz

Uhlí čeká útlum, jádro posílí. Vláda schválila energetickou koncepci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko má zhruba jasno, kam se bude ubírat jeho energetika v následujících desetiletích. Vláda totiž dnes schválila energetickou koncepci pro příštích 20 až 30 let. Počítá se v ní s útlumem výroby z uhlí a naopak se zvýšením podílu elektřiny z jádra. Před jejím konečným schválením si vláda vyžádala posouzení dopadů na životní prostředí, uvedl dnes po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Druhý zásadní dokument, surovinová koncepce, ve které se nalézá většina sporných bodů, čeká se schválením na novelizaci horního zákona.

Energetická koncepce podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby stojí na racionálních fyzikálních principech a zachovává v energetickém průmyslu konzervativní směr. Ten podle ministra umožní ceny elektrické energie i jiných energií v Česku udržet na přijatelné úrovni nejen pro průmysl, ale i pro rodiny a občany.

Zároveň koncepce předpokládá, že přinejmenším 80 procent elektrické energie v Česku bude pocházet z domácích zdrojů, což umožní zachovat energetickou bezpečnost.

Koncepce počítá s posílením jaderné energetiky v Česku, především s dostavbou jaderné elektrárny Temelín a se stavbou pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Jaderné elektrárny by se měly podílet na výrobě elektřiny z 55 procent, v současnosti má jádro zhruba třetinový podíl.

Stát naopak počítá s utlumováním provozu uhelných elektráren, jejich podíl na výrobě elektřiny by se měl snížit ze současných 60 na 20 procent. „Uhelná energetika se bude orientovat především na efektivní oblast teplárenství,“ řekl Nečas.

Podle Kuby bude pro spalování uhlí stanovena minimální účinnost zařízení, které tuto surovinu využívají. Ministr průmyslu také očekává, že se do výroby tepla zapojí i spalování tuhého odpadu.

Martin Kuba Autor: kolaz E15

Koncepce počítá i s výrazným omezením podpory obnovitelných zdrojů energie. V budoucnu by měly být využívány na základě své konkurenceschopnosti vůči ostatním zdrojům energie.

Ekologické organizace s energetickou koncepcí nesouhlasí. Podle nich dokument prosazuje jadernou energetiku na úkor obnovitelných zdrojů. Ekologické Hnutí Duha přitom argumentuje průzkumem, který si nechalo zpracovat. Podle něj česká veřejnost pokládá podporu obnovitelných zdrojů a úspory energie za perspektivnější strategii než stavbu nových jaderných elektráren či intenzivnější těžbu uhlí.

:

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah