Ukrajina chce v prvním čtvrtletí plyn z Ruska jen za rozumnou cenu | E15.cz

Ukrajina chce v prvním čtvrtletí plyn z Ruska jen za rozumnou cenu

Plynovod Gazpromu
Plynovod Gazpromu
• 
ZDROJ: JanChr via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Ukrajina bude kupovat plyn z Ruska do konce letošního roku. V prvním čtvrtletí příštího roku by však mohla začít znovu kupovat plyn z Evropy, pokud Rusko Kyjevu nenabídne konkurenceschopnou cenu. Uvedl to dnes generální ředitel ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Andrij Kobolev.

„Očekáváme a doufáme, že ruští prodejci plynu budou racionální a navrhnou nám konkurenceschopnou cenu. Pokud nebude taková nabídka, budeme kupovat veškerý plyn v Evropě,“ citovala agentura Reuters Koboleva.

Naftogaz podepsal minulý měsíc s ruskou plynárenskou společností Gazprom dohodu o prodeji zemního plynu na zimní období a Gazprom obnovil dodávky suroviny na Ukrajinu, které ukončil v červenci.

Připlatí si desetinu

Dohoda je platná do března 2016. Podle zdrojů má Naftogaz platit 227 dolarů (5600 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu, což je o devět procent více než ve druhém čtvrtletí.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska.

Podle údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent.

Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie. Ukrajina odebírá plyn z Polska, ze Slovenska a z Maďarska prostřednictvím zpětných dodávek ruského plynu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.