Ukrajině nevystačí ruské uhlí déle než měsíc, Moskva omezila dodávky | e15.cz

Ukrajině nevystačí ruské uhlí déle než měsíc, Moskva omezila dodávky

Uhelná elektrárna na Ukrajině
Uhelná elektrárna na Ukrajině
• 
ZDROJ: Raimond Spekking via Wikimedia Commons (CC BY SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko a povstalecké regiony v Donbasu omezily dodávku uhlí pro ukrajinské tepelné elektrárny odvetou za energetickou blokádu Krymu, oznámil na schůzi ukrajinského parlamentu ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Uhlí podle něj Ukrajině stačí na měsíc.

Díky dřívějším zásobám uhlí může ukrajinský energetický systém podle ministra stabilně fungovat až 50 dnů, v dlouhodobé perspektivě ale může vzniknout problém. Rusko už v úterý pohrozilo, že může dodávky energetického uhlí Ukrajině pozastavit. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka se tak může stát odvetou za přerušení dodávky elektřiny na anektovaný Krym.

Dodávka proudu na Krym, závislý z velké části na ukrajinské elektřině, se zastavila o víkendu. Protiruští aktivisté a krymští Tataři poškodili dva sloupy dálkového vedení a brání ukrajinským opravárenským četám, aby dodávku obnovily. Aktivisté požadují propuštění politických vězňů zadržovaných na okupovaném poloostrově a v Rusku.

Podle Demčyšyna po blokádě Krymu vzniklo několik „rizikových faktorů“. V první řadě jde o omezení dodávky uhlí z Ruska a východu Ukrajiny. „V dlouhodobě perspektivě mohou vzniknout problémy,“ varoval ministr.

Ukrajina už delší dobu ve snaze snížit závislost na Donbasu a na Rusku dováží uhlí z Jihoafrické republiky, které je ale i kvůli dopravě po moři podstatně dražší. Demčyšyn řekl, že Kyjev s JAR o rozšíření dodávky jedná.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery