Ukrajinská vláda zvýší ceny elektřiny i plynu | E15.cz

Ukrajinská vláda zvýší ceny elektřiny i plynu

Plynovod Gazpromu
Plynovod Gazpromu
• 
ZDROJ: JanChr via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská vláda kvůli tlaku ze strany mezinárodních věřitelů zvýší ceny energie. Elektřina tak od března zdraží o 40 procent, od dubna stoupne rovněž cena plynu. Kyjevskému časopisu Fokus to řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.

Vláda nicméně plánuje zmírnit dopady zdražování pomocí subvencí. „Podle našich odhadů obdrží příspěvky (na nákup energie) dvě třetiny obyvatelstva,“ uvedl ministr. Na tyto příspěvky by mělo z rozpočtu směřovat zhruba 400 milionů eur (11 miliard korun), píše agentura DPA.

Dohoda s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) podle ministra předpokládá, že ceny energie na Ukrajině se během dvou let dostanou na tržní úroveň. Kyjev v únoru uzavřel s MMF předběžnou dohodu o nové finanční pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů (423 miliard korun).

Celkově by měl Kyjev podle MMF během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii 40 miliard dolarů. Ukrajina je nyní na pokraji státního bankrotu. Tamní ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a loňské ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.