Unii čeká tvrdý boj o cenu emisních povolenek

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk

Jen týdny dělí evropskou energetiku a průmysl od okamžiku, kdy se dozvědí, jak chce Evropská komise reformovat trh s emisními povolenkami. Už teď je zřejmé, že o podobu reformy se svede velký boj. Evropská komise a Německo odmítly nedávný návrh Francie, aby EU stanovila minimální cenu povolenky, kterou by firmy za právo vypouštět oxid uhličitý do atmosféry měly platit.

Proti zmíněnému návrhu se vyjádřilo i Nizozemsko. Jenže trh s povolenkami, který měl zařídit přechod k nízkouhlíkové ekonomice, nefunguje. Místo očekávaného růstu cen povolenek se letos hodnota uhlíku propadla z více než osmi eur na šest eur za tunu. Francouzi počítají s tím, že domácím firmám CO2 zdaní od roku 2017 minimální cenou 30 eur. „Víme, že přebytek povolenek na trhu je větší, než kdokoli předpokládal. Ale přímá regulace cen povolenek by mohla mít celou řadu negativních vedlejších účinků,“ tvrdí Jos Delbeke, který vede generální ředitelství pro klima v Evropské komisi.

EU už loni schválila vytvoření tržní rezervy, kam by se měla část přebytečných povolenek převést. Šéf německého úřadu pro obchodování s povolenkami Jürgen Landgrebe nicméně naznačil, že do hry mohou vstoupit ještě drastičtější nástroje. Třeba tvrdší cíle pro snižování emisí než odsouhlasených 40 procent do roku 2030. Část přebytečných povolenek by z trhu měla úplně zmizet. Tím by se cena povolenky mohla zvednout.

Zpráva o reformě

Minimální cenu odmítl i britský europoslanec Ian Duncan, který v Evropském parlamentu připravuje zprávu o reformě trhu s povolenkami. Duncan ji měl zveřejnit minulý týden, vzal si však o týden více času.

ČEZ už dříve vyhlásil, že by mu růst cen povolenek vyhovoval. Čeští oceláři, chemici či výrobci cementu se zdražení bojí. České ministerstvo životního prostředí se pustilo do boje za jejich ochranu. Jenže realita Čechy nejspíš donutí z původního plánu vycouvat. „Chtěli jsme, aby ohrožené firmy byly rozděleny do více než dvou skupin, jak navrhuje komise. Podle toho by se určovala i velikost bezplatného přídělu. Jenže se zjistilo, že výrobci oceli, cementu a chemické podniky by dohromady odsáli 70 procent bezplatných povolenek. Takže se nejspíš přikloníme k původnímu návrhu komise,“ říká Jan Tůma z ministerstva životního prostředí.