ÚOHS posoudí prodej pražských výtopen Veolii | E15.cz

ÚOHS posoudí prodej pražských výtopen Veolii

ÚOHS posoudí prodej pražských výtopen Veolii
teplárna
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej kotelen a výtopen na levém břehu řeky Vltavy, které dosud vlastnila Pražská teplárenská. Jejich novým vlastníkem se má stát francouzská Veolia.

ÚOHS bude posuzovat oblast výroby a dodávek tepla a elektrické energie. Zabývat se bude také velkoobchodem v této oblasti a obchodováním s emisními povolenkami. Rozhodnout by měl v druhé polovině května. Návrh na povolení fúze na ÚOHS podala společnost Veolia Energie ČR, která má převzít kontrolu nad společností Pražská teplárenská LPZ.

Pražská teplárenská zdůvodňovala prodej této své dceřiné firmy zastaralostí kotelen a rozvodných soustav, a tedy nutností velkých investic. Společnost bude nadále dodávat teplo odběratelům na pravém břehu Vltavy, který je centrální sítí zásobován především z elektrárny z Mělníka.

Nepropojitelné systémy

„Levobřežní zdroje tvořené ostrovními provozy tvoří zhruba 15 procent celkového objemu tepla dodaného Pražskou teplárenskou. Absence možnosti jejich propojení s pravobřežní pražskou teplárenskou soustavou, odlišný způsob jejich provozování i rozdílné strategické priority do budoucna způsobují, že mezi těmito dvěma systémy v podstatě neexistují žádné synergie,“ řekl v březnu týdeníku Euro generální ředitel Pražské teplárenské Ladislav Moravec.

Ve Veolia Energy drží desetiprocentní podíl firma z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který je majoritním vlastníkem Pražské teplárenské. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií.

O prodeji levobřežních kotelen se mluví už dva roky. Kromě Veolie podala loni nabídku Pražská plynárenská, kterou stoprocentně vlastní Praha. Podle zdrojů Eura byla ochotna zaplatit 1,69 miliardy korun. Veolia ovšem nabídla 1,9 miliardy, což bylo o stamiliony víc, než se ještě před rokem spekulovalo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!