USA kvůli skandálu VW vyšetřují i firmu Robert Bosch | E15.cz

USA kvůli skandálu VW vyšetřují i firmu Robert Bosch

Továrna Bosch v Jihlavě
Továrna Bosch v Jihlavě
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké úřady vyšetřují, jakou roli sehrál německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch při falšování testů emisí u naftových aut v koncernu Volkswagen. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.

Vyšetřovatelé amerického ministerstva spravedlnosti podle zdrojů zkoumají, zda Bosch o manipulaci s testy věděl, či zda se na nich dokonce podílel. Společnost Bosch vyráběla klíčové součástky naftových motorů, které manipulaci s testy umožňovaly.

Vyšetřování firmy Bosch, která je největším dodavatelem automobilových součástek na světě, je podle zdrojů v raném stádiu. Zatím prý nic nesignalizuje, že by vyšetřovatelé objevili nějaké známky pochybení. Mluvčí společnosti Bosch i amerického ministerstva se k informacím o vyšetřování odmítli vyjádřit.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české součásti Škoda Auto.

Ve Spojených státech bylo zmíněným softwarem vybaveno zhruba 482.000 vozů. Za každý z těchto automobilů může Volkswagen dostat pokutu 37.500 dolarů. Celková pokuta v USA by tak mohla dosáhnout až 18 miliard dolarů (453,2 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah