V Dukovanech skončila odstávka, trvala 183 dní | E15.cz

V Dukovanech skončila odstávka, trvala 183 dní

ČTK

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila půlroční odstávka druhého výrobního bloku. Trvala 183 dní. 

První turbína byla připojena brzy ráno, čímž se obnovily dodávky z tohoto bloku do distribuční sítě. Řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech byly od 20. ledna odstaveny dva ze čtyř reaktorových bloků. Odstávka prvního bloku potrvá do poloviny května.

Reaktor druhého bloku je nyní na 35 procentech výkonu, plného výkonu by měl dosáhnout počátkem příštího týdne. Při zvyšování výkonu se ještě dokončují testy energetického spouštění, uvedl mluvčí.

Dodávky dílů do Dukovan otevřely Kabexu cestu do světa

Štěpnou reakci v reaktoru druhého bloku obnovili energetici tento týden v úterý, původně s tím počítali na středu. Pak se ale najíždění bloku o něco zpomalilo. Proti plánu se odstávka nakonec protáhla o tři dny.

U druhého dukovanského bloku ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o povolení jeho dalšího dlouhodobého provozu. Nynější povolení skončí 10. července. Při půlroční odstávce tohoto bloku pracovníci provedli rozsáhlé kontroly a zkoušky jeho zařízení. Prověřili také odolnost hermetických prostor tohoto bloku. Výsledky budou zaneseny do dokumentace, která je součástí žádosti o nové povolení.

Česko chce v Bruselu výjimku pro tendr na stavbu v Dukovanech

V době odstávky bylo uskutečněno 64 investičních akcí. "Technicky i časově významnou akcí byla rekonstrukce zařízení centrální čerpací stanice, která vyžadovala padesátidenní souběh odstávek bloku číslo jedna a dva," uvedl mluvčí minulý týden. Energetici rovněž v reaktoru druhého bloku vyměnili pětinu jaderného paliva za čerstvé a dokončili kontroly svarů.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Minulý rok dodala elektrárna do sítě 11,954 terawatthodiny (TWh) elektřiny. ČEZ potřebuje letos získat nové povolení provozu také pro bloky tři a čtyři, jejichž licence skončí s tímto rokem. Pro dukovanský blok číslo jedna už SÚJB vydal nové povolení vloni.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!