V nošovickém Hyundai vzrostou mzdy o 3,3 procenta | E15.cz

V nošovickém Hyundai vzrostou mzdy o 3,3 procenta

Nošovická továrna Hyundai
Nošovická továrna Hyundai
• 
ZDROJ: ctk

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení a odbory nošovické automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech dnes podepsali dodatek k nové kolektivní smlouvě. Podle něj vzrostou mzdy zaměstnanců firmy od 1. dubna v průměru o 3,3 procenta, což při loňské průměrné základní mzdě ve firmě ve výši 27 432 korun znamená nárůst o zhruba devět set korun hrubého.

Nárůst mezd v Huyndai je vyšší, než si vyjednaly odbory v další tuzemské automobilce, kolínské TPCA. Tam uzavřeli kolektivní smlouvu tento týden a mzdy podle ní vzrostou o 1,4 procenta, zaměstnanci také dostanou jednorázovou odměnu 2000 korun. Naopak ve Škodě Auto se zatím na míře zvýšení mezd nedohodli.

Vyjednávání v Nošovicích o konečné podobě dohody trvalo tři a půl měsíce, uskutečnilo se celkem 13 kol jednání. Dohodnuté změny se týkají nejen zvýšení základní mzdy všech zaměstnanců, ale také zavedení nového bonusu za splnění výrobního plánu ve výši 50 procent základní mzdy, který bude vyplacen ve dvou částech, zvýšení příplatku za práci v noci a o víkendu o dva procentní body na 15 procent a zavedení příplatku ve výši čtyři koruny na hodinu všem zaměstnancům, kteří trvale pracují v prostředí, kde je souběžně ztížen pohyb, vidění a dýchání kvůli povinnosti používání osobních ochranných prostředků. Firma také zvýší bonus za plnou docházku o stokorunu na 1400 korun měsíčně.

Vedení společnosti ocenilo přístup odborových organizací, které akceptovaly vzájemný kompromis za složité ekonomické situace, v jaké se nachází celý automobilový průmysl. „Všechny vyjednávající strany musely slevit ze svých původních představ a požadavků. Shodli jsme se, že našim společným zájmem je důstojný nárůst platů a zároveň zachování konkurenceschopnosti v tvrdé hospodářské soutěži automobilek na evropském trhu,“ uvedl personální ředitel společnosti Jaromír Radkovský.

Odbory vnímají kompromis pozitivně

„Je pochopitelné, že jsme původně chtěli mnohem více. Přesto vnímáme dosažený nárůst mezd celkem pozitivně. Výsledek bereme jako akceptovatelný zejména při znalosti současné složité ekonomické situace, ale i jako velmi zajímavý, vzhledem k situaci u ostatních zaměstnavatelů v moravskoslezském regionu,“ uvedl předseda odborové organizace Kovo Hyundai Czech Radek Kuchař. Na začátku jednání odboráři požadovali vyšší růst mezd, než byl mezi lety 2011-2010, kdy činil pět procent.

Na kolektivní smlouvě se zatím nedohodli zástupci vedení a odborů v největší tuzemské automobilce, mladoboleslavské Škodě Auto. Vedení navrhuje růst platových tarifů zaměstnanců o 4,3 procenta. Odbory požadují růst platů ve výši šest procent. Další jednání se uskuteční dnes a případně v sobotu, kdy současná kolektivní smlouva končí. Průměrná mzda ve firmě činila v předloňském podle údajů odborářů 32 tisíc korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.