V roce 2018 by se na světě mělo prodat až 100 milionů aut | E15.cz

V roce 2018 by se na světě mělo prodat až 100 milionů aut

Čínská premiéra nového Volkswagenu Santana (reprofoto: Autorevue)
Čínská premiéra nového Volkswagenu Santana (reprofoto: Autorevue)
• 
ZDROJ: Autorevue.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celosvětový automobilový trh by měl v příštích letech výrazně růst. Počítá s tím alespoň prognóza IHS Automotive, která očekává růst průměrně o 22 procent. V roce 2018 by se mělo na celém světě prodat 100 milionů vozidel.

Odhad sumy prodaných vozů pro rok 2013 byl 82 milionů, přesná čísla zatím nejsou. Analýza pro rok 2018 počítá se sto miliony celosvětově prodaných aut, největší část přitom nebude zabírat americký trh, světlá budoucnost by naopak mohla čekat Evropu.

Letos by se mělo ve Spojených státech prodat okolo 15,5 milionu aut a i když do roku 2018 toto číslo stále poroste, bude se tak dít pomaleji, než ve zbytku světa. Celosvětový průměr růstu by měl být 22 %, což pro automobilky znamená potřebu vyrobit celkem 21 milionů aut navíc. USA se tak budou moci orientovat na export, s čímž už některé značky počítají.

Lepší časy pro Evropu

Ekonom IHS Charles Chesbrough také předpovídá, že se z vleklé krize konečně dostane i Evropa. Nepovede sice v nárůstu prodejů, ale nebude ani nijak výrazně zaostávat. Největší růst však analýza očekává v Asii a Jižní Americe. Kromě Číny bude rapidně růst automobilový trh i v Thajsku, Brazílii a Chile. „V každé významné ekonomice očekáváme růst,“ komentuje situaci Chesbrough.

Nejen americké značky tak budou moci těžit zejména z exportu, avšak právě američtí dodavatelé by mohli mít problémy se rapidnímu nárůstu poptávky dostatečně rychle přizpůsobit. Pokud to zvládnou, podle IHS Automotive je čeká příznivá budoucnost.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah