Vattenfall prodává elektrárny v Německu. Zájem mají ČEZ i EPH | e15.cz

Vattenfall prodává elektrárny v Německu. Zájem mají ČEZ i EPH

Hamburská uhelná elektrárna Moorburg koncernu Vattenfall
Hamburská uhelná elektrárna Moorburg koncernu Vattenfall
• 
ZDROJ: Alchemist-hp, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švédská energetická společnost Vattenfall vyzvala potenciální zájemce k předložení nabídek na koupi jejích hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Zájem o tyto aktivity už dříve vyjádřily české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH). Finanční ředitel ČEZ Martin Novák agentuře Reuters řekl, že o podání nabídky bude jeho společnost rozhodně uvažovat.

Vattenfall loni v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát, a reaguje i na změnu německé energetické politiky. Vattenfall by nyní prodejem německých aktiv mohl získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard korun).

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu firma zahájení tendru odkládala. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale Vattenfall povzbudil k uskutečnění transakce. Firma chce nalézt kupce do konce tohoto roku a prodej dokončit příští rok.

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu více než osm tisíc megawattů. Zároveň prodává v odděleném tendru východoněmecké elektrárny s výkonem kolem tří tisíc megawattů.

EPH loni v listopadu potvrdil, že jeho dceřiná německá hnědouhelná společnost Mibrag má zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Podle dřívějších informací E15.cz by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery