Vattenfall prý pověřil Citi prodejem německých dolů a elektráren | E15.cz

Vattenfall prý pověřil Citi prodejem německých dolů a elektráren

Německá jaderná elektrárna Krümmel švédského koncernu vattenfall
Německá jaderná elektrárna Krümmel švédského koncernu vattenfall
• 
ZDROJ: Quartl, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Švédská energetická společnost Vattenfall pověřila banku Citigroup zorganizováním prodeje svých uhelných elektráren a dolů v Německu. Agentuře Reuters to řekly dva informované zdroje. O hnědouhelné doly Vattenfallu již vyjádřil zájem český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Vattenfall v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát. Vattenfall by prodejem německých aktiv mohl získat až tři miliardy eur (83 miliard korun).

Vattenfall chce prodejem hnědouhelných aktiv umazat část dluhu, který mu kvůli zahraničním investicím narostl na 151,5 miliardy švédských korun (SEK, asi 455 miliard korun). Firma ve třetím čtvrtletí utrpěla provozní ztrátu 19,4 miliardy SEK.

Celkový výkon 9000 megawattů

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu 9000 megawattů. Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že kromě EPH by mohlo nabídku podat i několik asijských firem sdružených do konsorcia. Německé energetické společnosti RWE a EnBW už sdělily, že o východoněmecké uhelné doly nemají zájem.

EPH začátkem tohoto měsíce potvrdil, že jeho dceřiná německá hnědouhelná společnost Mibrag má zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Podle serveru E15.cz by dalšími zájemci o majetek Vattenfallu mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR. Hovoří se i o zájmu českého energetického lídra, skupiny ČEZ. Mluvčí podniku Barbora Půlpanová zájem skupiny ČEZ nepotvrdila, ale ani nevyloučila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.