Vítek vstupuje do elektromobility. CPI oznámila akvizici ve společnosti CleverPower | e15.cz

Vítek vstupuje do elektromobility. CPI oznámila akvizici ve společnosti CleverPower

Radovan Vítek
Radovan Vítek
• 
ZDROJ: Tereza Kovandová

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Radovan Vítek se svou společností CPI, která je je jedním z největších vlastníků nemovitostí v Evropě, posiluje na poli energetiky. CPI oznámila akvizici čtvrtinového podílu ve společnosti CleverPower zaměřující se na energetickou soběstačnost firem a elektromobilitu. Společnost současně provozuje dobíjecí platformu Chargee.

Podle výkonného ředitele CPI Zdeňka Havelky se jedná o logický krok společnosti směrem k udržitelnosti. „Věříme, že společné úsilí o rozvoj infrastruktury pro udržitelnou energetiku a elektromobilitu bude mít pozitivní dopad nejen na naše klienty,“ dodal Havelka v tiskové zprávě. 

CPI Property Group před rokem založila energetickou divizi CPI Energo. Ta má fungovat jako producent i dodavatel energií a pro skupinu bude zajišťovat stavbu fotovoltaických elektráren, zateplování budov a bude strategicky koordinovat investice do udržitelných projektů.

„Do roku 2025 bychom se rádi dostali na 300 až 350 megawattů vlastního výkonu,“ říká Zdeněk Havelka. „Spolupráce mezi CPI Energo, CleverPower, Chargee a portfoliem skupiny nám umožní vytvářet synergie mezi realitním a energetickým sektorem,“ vysvětluje Havelka.

„S platformou Chargee získáváme zároveň odladěný systém ovládání a řízení dobíjecích stanic, který budeme aplikovat na elektromobilitu v rámci skupiny,“ říká Zdeněk Havelka a dodává: „CleverPower navíc disponuje bohatými zkušenostmi s řízením a vlastnictvím bateriových úložišť, což v kombinaci se smart meteringem umožňuje optimální nákup energie za spotové ceny a řízení výroby a spotřeby v návaznosti na potřeby trhu a našich klientů.“

CPI Property Group a Chargee eMobility také chtějí do roku 2030 rozšířit síť dobíjecích míst pro elektromobily až o 3000 nových stanovišť, řízených chytrým softwarem Chargee.

CleverPower není ale jediná, která usiluje o rozšíření nabíjecích stanic. Lídrem trhu v nabíjení elektromobilů chce být na domácí půdě společnost ČEZ. Do roku 2025 plánuje postavit osm set dobíjecích stanic. 

V zápase o dominanci na dobíjecím trhu ČEZ letos otevře 130 stanic (vloni to bylo 110, předloni 83). Síť nabíječek ČEZ má jako celek nejvyšší výkon v Česku a lidé v ní díky tomu dobíjejí v průměru nejrychleji. „Do budoucna chceme pokračovat především ve výstavbě stojanů o vyšších výkonech, letos jich vybudujeme čtyřicet. Na silnicích totiž roste podíl výkonnějších modelů elektromobilů, které umějí naplno využít potenciál ultrarychlých dobíjecích stojanů,“ vysvětluje místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani Pavel Cyrani.

Autor: čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah