Vítkovice dodají do Švýcarska díly pro špičkové kovací lisy | e15.cz

Vítkovice dodají do Švýcarska díly pro špičkové kovací lisy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vitkovice

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group získala ve Švýcarsku zakázku na výrobu složitých ocelových dílů v hodnotě zhruba 50 milionů korun. Díly budou součástí špičkových kovacích lisů. Zakázka pro švýcarskou společnost Hatebur Umformmaschinen je referenční.

Podle rámcové smlouvy vyrobí VHM dva typy ocelových traverz (odlitků). Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že ještě před sepsáním smlouvy musely Vítkovice vyrobit první dvě zkušební traverzy, na kterých si Švýcaři ověřovali kvalitu. „Náročný výrobní proces vyžaduje zcela nový technologický postup. Zákazník si potvrdil, že jsme schopni tento díl vyrobit, na základě toho pak s námi podepsal rámcovou smlouvu,“ uvedl obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

Traverzy mají podle Kijonkové složité tvary a na jejich výrobě se bude pracovat ve čtyřech provozech. „Technologický postup zahrnuje modelové zařízení, zaformování a samotné odlití. Následuje čištění odlitku a několikaměsíční obrábění na CNC strojích, pak kontrola, ošetření v peci a závěrečná povrchová úprava,“ popsala mluvčí.

Brož uvedl, že první kusy se budou lít počátkem května a expedovat na konci října. Traverzy jsou určeny pro kovací lisy, které produkují výkovky pro automobilový průmysl a výrobu ložisek. „Ve druhém případě jde o díl, který váží kolem 80 tun a lis s ním je ideální pro výrobu velkých převodových kol, nábojů i velkých hřídelí,“ uvedla Kijonková.

Tahoun strojírenství

Vítkovice Heavy Machinery patří k tahounům největší české strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. Firma dodává těžké ocelové díly nebo konstrukce do různých průmyslových odvětví. Má okolo 1200 zaměstnanců a podle předběžných výsledků se z předloňské ztráty 45 milionů korun dostala loni do zisku 90 milionů korun.

Celá skupina má přes 8000 zaměstnanců. Tvoří ji firmy s ročním obratem více než 25 miliard korun. V roce 2014 měla skupina konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery