Volkswagen zvýšil tržby díky evropské a americké poptávce | E15.cz

Volkswagen zvýšil tržby díky evropské a americké poptávce

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Čtvrtletní tržby německého výrobce luxusních automobilů Audi ze skupiny Volkswagen stouply v meziročním srovnání o deset procent na 13,9 miliardy eur (376 miliard korun). Zisk ale kvůli nákladům na nové modely a výstavbu továrny v Mexiku klesl.

Provozní zisk Audi se snížil o čtyři procenta na 1,1 miliardy eur. Provozní zisková marže klesla na osm procent z 9,2 procenta o rok dříve a sestoupila pod úroveň marže u konkurenční automobilky Mercedes-Benz. Jeho marže dosáhla ve třetím čtvrtletí 10,5 procenta a tržby této divize skupiny Daimler překonaly tržby Audi. V úterý zveřejní výsledky největší německý výrobce luxusních vozů BMW.

Audi letos těží ze silné poptávky v Evropě a USA a v celém roce očekává překonání loňského rekordního prodeje 1,74 milionu vozů. Jeho výsledky ale oslabuje klesající čínský trh, na němž se prodej vozů Audi snížil o 4,4 procenta.

První čtvrtletní ztráta za 20 let

Celý koncern Volkswagen v důsledku skandálu kolem falšování emisních testů utrpěl ve třetím čtvrtletí svou první čtvrtletní ztrátu za více než dvě desetiletí. Firma prodělala na provozní úrovni 3,5 miliardy eur po zisku 3,2 miliardy eur před rokem, protože kvůli nákladům skandálu musela vytvořit rezervy v objemu 6,7 miliardy eur.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě, včetně vozů české Škody Auto, instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Největší skandál v historii koncernu přechodně srazil tržní hodnotu podniku až o třetinu, donutil k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna a vedl k vyšetřování po celém světě.

Jaroslav Matějka: Vybrali pro Škodu Auto správného lodivoda?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.