Výrobce fotoaparátů Ricoh koupí konkurenční Pentax | E15.cz

Výrobce fotoaparátů Ricoh koupí konkurenční Pentax

Pentax mění majitele
Pentax mění majitele
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský výrobce optických skel Hoya oznámil, že prodá svou divizi digitálních fotoaparátů Pentax. Podle odhadu deníku Nikkei business daily za firmu zaplatí producent tiskáren a fotoaparátů Ricoh deset miliard jenů (2,1 miliardy korun). Transakce by se měla uskutečnit v říjnu.

Zisky Ricohu na trhu kompaktních digitálních fotoaparátů snižuje konkurence tlačící na snižování ceny. Digitální zrcadlovky, které Pentax vyrábí, nabízejí mnohem větší marže. Hoya se prodejem zbaví jak značky, tak domácích i zahraničních továren Pentaxu.

Pentax se v loni potýkal s desetiprocentním poklesem počtu prodaných fotoaparátů na 1,63 milionu. Odhaduje se, že Ricoh loni vyrobil méně než půl milionu přístrojů. To vedlo ke květnovému rozhodnutí propustit v příštích třech letech deset tisíc zaměstnanců, tedy asi desetinu všech pracovníků.

Divize digitálních fotoaparátů Ricohu je dlouhodobě ztrátová. Firma doufá, že by mohla využít prodejních kanálu Pentaxu v Evropě a Spojených státech i pro fotoaparáty pod svou značkou. Ricoh také chce posílit na rozvíjejících se trzích.

Hoya koupila v roce 2007 Pentax především kvůli tomu, aby získala přístup k jeho technologiím pro lékařské přístroje, na které se chce nyní soustředit. Proto se prodej fotografické divize očekával. Podle agentury IDC je Pentax v počtu prodaných fotoaparátů světovou desítkou, zaujímá přibližně 1,5 procenta trhu.

Jak uvedla organizace Camera & Imaging Products Association, trh s digitálními fotoaparáty letos poroste o sedm procent a dosáhne rekordního počtu 131 milionů prodaných přístrojů. V případě kompaktních fotoaparátů bude ale růst jen šestiprocentní.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah