Výrobce letadel Aircraft Industries míří do českých rukou. Od ruského oligarchy ho získá Omnipol

Aircraft Industries

Aircraft Industries Zdroj: Aircraft Industries

Aircraft Industries
Náš obchod s letadly drží hlavně Rusko, říká šéfka Aircraft Industries.
3
Fotogalerie

Největší výrobce civilních dopravních letounů v Česku Aircraft Industries se po 14 letech vrací do českého vlastnictví. Dosavadní ruský majitel prodá sto procent akcií skupině Omnipol, jednomu z nejvýznamnějších obchodníků s moderními technologiemi, obrannou a bezpečnostní technikou. Tradiční český výrobce letadel Aircraft Industries, který je následníkem Letu Kunovice, doplatil na vpád ruských vojsk na Ukrajinu a na sankce z něj plynoucí. Změna majitele mu pomůže problémy vyřešit.

Největší český výrobce civilní letecké techniky s více než osmdesátiletou tradicí, jenž na uherskohradišťsku zaměstnává téměř tisícovku zaměstnanců včetně Rusů a Ukrajinců, dlouhodobě sázel hlavně na ruský trh.

Aircraft Industries od roku 2013 patří jednomu z nejbohatších Rusů, Iskanderu Machmudovovi, jenž je napojený na Kreml a už dávno figuruje na černé listině amerického ministerstva financí. Na oligarchy míří západní sankce především, což v posledních týdnech umocňovalo nejistou o budoucnost firmy, na niž je navázaná řada tuzemských dodavatelů.

Omnipol a Aircraft Industries zahájily intenzivní spolupráci v listopadu 2021, kdy podepsaly v Dubaji dohodu o strategické spolupráci na zahraničních trzích. Cílem byla spolupráce a expanze na trhy třetích zemí. Stěžejními produkty jsou dopravní letouny řady L 410 a L 410 NG.

„V současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce. Tradičních českých výrobních společností není na trhu mnoho, proto je naší povinností jejich výrobu zachovat a dále rozvíjet.  Po úspěšné záchraně legendy v oboru letectví, firmy Aero Vodochody, chceme pomoci k záchraně dalšího zástupce českého leteckého průmyslu,“ říká k obchodu Jiří Podpěra, prezident společnosti Omnipol. Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936. 

Omnipol v tiskové zprávě uvedl, že “vzhledem k dosavadnímu silnému postavení společnosti Aircraft Industries a jejímu významu nejen v rámci regionu, ale rovněž v českém leteckém průmyslu, je cílem akvizice její stabilizace a zachování výrobních kapacit.„

„Velmi vítáme nově uzavřenou dohodu, neboť v současné situaci nepochybně pomůže zajistit naší společnosti, a hlavně našim zaměstnancům spolehlivé a bezpečné prostředí pro pokračování v další práci. S některými výrobními společnostmi skupiny Omnipol dlouhodobě spolupracujeme a přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ komentuje Ilona Plšková, ředitelka společnosti Aircraft Industries.

Společnost Aircraft Industries se dostala do existenčně nebezpečné situace po uvalení sankcí na Ruskou Federaci, která tvořila stěžejní trh firmy. V kooperaci se společností Omnipol se po podpisu dohody o spolupráci začala rozvíjet obchodní spolupráce na nahrazení dodávek mimo Ruskou federaci. Obě společnosti předpokládají uzavření nových kontraktů na dodávky letadel pro zákazníky na třetích trzích v nejbližších měsících tohoto roku.

Omnipol je investičně-obchodní skupina, která majetkově vstupuje do tradičních českých společností v leteckém a kosmickém průmyslu. Aktuálně poslední investicí byl nákup podílu ve společnosti AERO Vodochody Aerospace, výrobce letounů L-39NG.

Video placeholde
czech sport aircraft vstupuje na americky trh • czech sport aircraft, e15