Z Fukušimy bude nově proudit zelená energie | E15.cz

Z Fukušimy, kde došlo k druhé nejhorší jaderné katastrofě, bude nově proudit zelená energie

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonská Fukušima, oblast spojená s druhou největší jadernou katastrofou v historii, se má do roku 2040 stát centrem výroby obnovitelné energie. Upozornil na to britský deník The Guardian.

Samospráva tamní prefektury se k tomu zavázala v memorandu, podle kterého by 100 procent energie vyprodukované v oblasti mělo pocházet ze solárních a z větrných elektráren.

Energie z Fukušimy – po dokončení má výkon nových zařízení dosahovat zhruba 600 megawattů – by měla zásobovat především hlavní město Tokio a jeho okolí.

První fáze výstavby zahrnující deset větrných a 11 solárních elektráren v horách nebo na znehodnocených zemědělských pozemcích má být dokončena v březnu 2024. Projekt v hodnotě 2,75 miliardy amerických dolarů financuje státní rozvojová banka Development Bank of Japan a soukromá Mizuho Bank.

Havárie Fukušimy dodnes paralyzuje japonskou jadernou energetiku. Ničivé zemětřesení, které výbuch způsobilo, vedlo k postupnému odstavení všech 54 japonských reaktorů. Ty se konzervativní vláda navzdory kritice snaží opět restartovat. Aktuálně jich je v provozu devět, do roku 2030 by jich mělo být 30. Oponenti upozorňují na to, že jaderné elektrárny jsou pro lokalitu ohroženou zemětřeseními a tsunami zcela nevhodné.

Podle Institutu pro udržitelnou energetickou politiku se v Japonsku vyprodukuje pouze 17,4 procenta energie z obnovitelných zdrojů, což je výrazně méně než v zemích Evropské unie. Japonská vláda proto plánuje do roku 2030 tento podíl zvýšit na 22 až 24 procent.

Japonský premiér Šinzó Abe považuje tento plán za dostačující, podle nového ministra životního prostředí Šindžira Koizumiho je ale naopak nedostačující. Syn oblíbeného expremiéra se ihned po nástupu do úřadu postavil proti jádru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah