Fukušima po jaderné katastrofě připomíná ukrajinskou Pripjať | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

OBRAZEM: Z Fukušimy se po jaderné havárii vytratil život. Připomíná ukrajinskou Pripjať

Radka Typltová

Jadernou elektrárnu Fukušima 11. března roku 2011 spláchla obří tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy stupnice, která ochromila chladící systémy a umožnila tak výbuch vodíku a roztavení jader tří reaktorů. Fotografka Natalia Sobańska oblast zdevastovanou jadernou havárií navštívila v roce 2018 a svůj zážitek nyní zprostředkovaně sdílí prostřednictvím webu deadinside.eu

Mezi nejvíce postižené lokality patřila města Natori, Išinomaki, Kamaiši, Ufunato,  Miyako, Minamisanriku, Kesennuma a Rikuzentakata. Vážné škody utrpěla i větší města Hačinohe a Sendai. Z oblasti bylo evakuováno přibližně 140 tisíc lidí.  

Podle oficiálních statistik 1607 obyvatel prefektury Fukušima na následky evakuace zemřelo. Příčinou byl pokročilý věk a chronická onemocnění. Ještě o něco víc jich zemřelo v průběhu dalších let. Nikoli v důsledku ozáření, ale na následky stresu a stesku po domově. Deprese ze ztráty domova a nevyhovujících životních podmínek (desetitisíce lidí byly vystěhovány do narychlo postavených ubytoven) zapříčinily smrt dalších 1656 lidí, uvádí deník The Times.

Tito lidé sice přežili smrtící kombo zemětřesení tsunami a jaderné katastrofy, ale frustrace ze ztráty domova je dorazila. 

Pokračování článku najete na webu Reflex.cz

Po výbuchu elektrárny Fukušima je oblast městem duchů

Autor: Radka Typltová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!