Fukušima po jaderné katastrofě připomíná ukrajinskou Pripjať | E15.cz

OBRAZEM: Z Fukušimy se po jaderné havárii vytratil život. Připomíná ukrajinskou Pripjať

Radka Typltová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jadernou elektrárnu Fukušima 11. března roku 2011 spláchla obří tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy stupnice, která ochromila chladící systémy a umožnila tak výbuch vodíku a roztavení jader tří reaktorů. Fotografka Natalia Sobańska oblast zdevastovanou jadernou havárií navštívila v roce 2018 a svůj zážitek nyní zprostředkovaně sdílí prostřednictvím webu deadinside.eu

Mezi nejvíce postižené lokality patřila města Natori, Išinomaki, Kamaiši, Ufunato,  Miyako, Minamisanriku, Kesennuma a Rikuzentakata. Vážné škody utrpěla i větší města Hačinohe a Sendai. Z oblasti bylo evakuováno přibližně 140 tisíc lidí.  

Podle oficiálních statistik 1607 obyvatel prefektury Fukušima na následky evakuace zemřelo. Příčinou byl pokročilý věk a chronická onemocnění. Ještě o něco víc jich zemřelo v průběhu dalších let. Nikoli v důsledku ozáření, ale na následky stresu a stesku po domově. Deprese ze ztráty domova a nevyhovujících životních podmínek (desetitisíce lidí byly vystěhovány do narychlo postavených ubytoven) zapříčinily smrt dalších 1656 lidí, uvádí deník The Times.

Tito lidé sice přežili smrtící kombo zemětřesení tsunami a jaderné katastrofy, ale frustrace ze ztráty domova je dorazila. 

Pokračování článku najete na webu Reflex.cz

Autor: Radka Typltová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video