Z prodeje podílu v Rosněfti chce Moskva získat přes čtvrt bilionu | E15.cz

Z prodeje podílu v Rosněfti chce Moskva získat přes čtvrt bilionu

Z prodeje podílu v Rosněfti chce Moskva získat přes čtvrt bilionu
Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil
• 
ZDROJ: Rosněfť

ČTK

Rusko chce z prodeje minoritního podílu v ropné společnosti Rosněfť získat ještě do konce letošního roku více než 11 miliard dolarů (266,2 miliardy korun). Vláda má v úmyslu peníze použít na snížení rozpočtového deficitu po propadu cen ropy. S odvoláním na zdroj z odvětví to uvedla agentura Reuters. Vláda se chystá v Rosněfti prodat 19,5 procenta akcií.

Ruské ministerstvo hospodářství už podle zdroje obdrželo veškeré dokumenty nutné k zahájení prodeje, včetně ohodnocení podílu a návrhu podmínek prodeje. Ministr Alexej Uljukajev v komentářích pro ruská média uvedl, že cena kolem 11 miliard dolarů je blízko reality.

Prodej podílu bude komplikovaný kvůli sankcím, které západní země uvalily na Moskvu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Mnoho investorů se také obává investovat v Rusku kvůli nestabilním trhům s komoditami. Rosněfť by ale mohla přilákat asijské investory, včetně těch z Číny a z Indie.

Přečtěte si:

Ruská Rosněfť prodává Indům polovinu slibného ropného pole

Ruská vláda doufá, že se jí podaří zopakovat úspěšnou primární veřejnou nabídku akcií Rosněfti před deseti lety, při které získala 11 miliard dolarů. Tato nabídka byla jednou z největších svého druhu na světě, a to navzdory obavám investorů, že Rosněfť koupila většinu majetku ropné společnosti Jukos, kterou donutil Kreml zbankrotovat.

Po dokončení privatizace bude stát vlastnit v Rosněfti podíl 50 procent plus jednu akcie. Rosněfť je podle objemu rezerv největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze. Na celkové těžbě ropy v Rusku se podílí více než třetinou. Téměř 20 procent akcií vlastní britská ropná společnost BP, která je získala díky prodeji svého podílu v podniku TNK-BP Rosněfti v roce 2013.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!