Z těžební OKD příští rok odejdou stovky zaměstnanců

OKD, horníci

OKD, horníci Zdroj: ctk

Počet zaměstnanců těžební společnosti OKD v příštím roce klesne o několik stovek. Přesnější číslo zatím společnost nezná. Zhruba 500 až 600 lidí se budou týkat takzvané přirozené odchody, například do důchodu, případné další propouštění by záviselo na vývoji situace na trhu.

OKD má přes 11 tisíc vlastních zaměstnanců, ještě před rokem jich bylo o tisíc více. Ke konci roku z podniku odchází 300 lidí hlavně z kanceláří a povrchových pracovišť, především v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Počet pracovníků dodavatelských firem klesl v OKD z předloňských více než 4500 na zhruba 3200.

OKD snižuje stavy zaměstnanců průběžně. Každý měsíc firmu opouští zhruba 50 lidí, jdou do důchodu, jiného zaměstnání, odcházejí kvůli chorobě z povolání nebo po pracovním úrazu.

Podnik nyní dokončuje plán těžby na příští rok. „Víme, že půjde o 7,5 až osm milionů tun, což je méně než letos,“ řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. V dlouhodobém horizontu podle něj bude těžba postupně klesat a tomu se počet zaměstnanců musí přizpůsobit.

Vývoj akcií firmy NWR, majitelky OKD: Graf 27. 11. 2014. Graf 27. 11. 2014. | vagaday@mf.cz

„Chceme to řešit sociálně citlivě, stejně jako letos, zaměříme se na přirozené odchody,“ řekl mluvčí OKD. Ekonomicky vytěžitelné zásoby uhlí podle vedení firmy vystačí do roku 2023.

Se snižováním těžby se podle Síbrta mění i struktura zaměstnanců. Klesá počet zaměstnanců v administrativě a na povrchových pracovištích. „Každoročně ale zaměstnance také nabíráme. Jde hlavně o pracovníky do rubání a ražeb,“ řekl Síbrt.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík už dříve řekl, že odbory požádaly zaměstnavatele, aby snižoval stavy hlavně u dodavatelů. U nucených odchodů zaměstnanců OKD pak má jít hlavně o ty, kteří jsou sociálně zabezpečení.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR)
Podnik se dlouhodobě potýká s nízkými cenami uhlí a dělá úsporná opatření. Loni OKD oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.
NWR po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining (bývalá BXR Mining). Zbylé podíly v NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři.