Žádný prodej na obzoru. Pernod Ricard si Becherovku ponechá | E15.cz

Žádný prodej na obzoru. Pernod Ricard si Becherovku ponechá

pav

Share on Facebook Messenger
Francouzská společnost Pernon Ricard českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka prodávat nebude. Světová dvojka ve výrobě alkoholických nápojů odmítá dřívější zprávy, že nabízí Becherovku za 200 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun).

Zprávy o možném prodeji tuzemské likérky se objevily v dubnu letošního roku. Údajně mezi zájemci o značku měly být společnosti Stock Spirits Group, SPI Group a další firmy podnikající ve východní Evropě.

„Navzdory spekulacím můžeme potvrdit, že Becherovka určitě zůstane v našem portfoliu,“ uvedl generální ředitel Becherovky Anthony Schofield v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Becherovka pod světovou dvojkou

Pernod Ricard je druhým největším výrobcem alkoholických nápojů na světě. Podle jednoho ze zdrojů Pernod minulý týden poslal možným zájemcům dohodu o mlčenlivosti. Podle dalšího ze zdrojů první kolo nabídek má začít tento pátek.

Společnosti Pernod Ricard klesl za šest měsíců fiskálního roku zisk o dvě procenta na 839 milionů eur (23 miliard korun). Firmu poškodilo její silné napojení na Čínu, kde zásah vlády proti okázalému utrácení čínských státních úředníků výrazně snížil poptávku po koňaku. Slabý je však i výkon v Evropě. Mezi značky firmy patří koňak Martell, šampaňské Mumm či vodka Absolut.

Jan Becher ve fiskálním roce 2012/2013 skončil se ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice vyvolané v Česku v září 2012 sérií otrav. Omezení prodeje alkoholu přišlo firmu zhruba na 100 milionů korun.

Becherovka se chlubí víc než dvousetletou tradicí
Historie: Firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka je společností s více než dvousetletou tradicí. Byla založena v roce 1807 rodinou Becherů, tehdy jako rodinný podnik. Becherovka byla roku 1922 zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994. V roce 2001 byl dokončen proces privatizace a firma přešla do vlastnictví francouzské skupiny Pernod Ricard, která je druhým největším výrobcem alkoholických nápojů na světě.
Obor činnosti: Hlavní činností je výroba a prodej alkoholických a nealkoholických nápojů. Kromě hlavní značky, bylinného likéru Becherovka, v Karlových Varech vyrábí také likéry Lemond, Cordial a Aperitiv KV 14 (zhruba 80 procent výroby připadá na Becherovku). Firma současně na českém trhu funguje jako distributor značek mateřské skupiny - asi čtyřiceti známých světových značek alkoholu.
Výroba: Becherovka vyrábí přes sedm milionů litrů likéru ročně. Vyváží celkem do 38 zemí - největšími trhy jsou Slovensko, Německo, Ukrajina, Rusko, Polsko a Maďarsko.
Akcionáři: Jediným vlastníkem firmy je francouzský koncern Pernod Ricard.
Hospodářské výsledky: Firma dosáhla ve finančním roce od července 2012 do června 2013 tržeb 1,21 miliardy korun. V předchozím finančním roce to bylo 1,3 miliardy. Ve fiskálním roce 2012/2013 skončila ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to ale byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice, která stála firmu okolo 100 milionů korun.
Základní kapitál: 427 423 000 korun
Ostatní:
- Recept na výrobu likérů znají údajně pouze dva pracovníci výroby.
- Becherovka se tradičně objevuje v první desítce nejoblíbenějších českých značek.
- Společnost loni v prosinci otevřela nový expediční sklad v Karlových Varech - Bohaticích. Dokončila tak sestěhování všech svých provozů, které měla po městě a okolí, do jednoho závodu.

Anthony Schofield: Mým cílem je uspět s Becherovkou v Rusku, na Ukrajině a v USA

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.