Zakázka na pražskou čistírnu má vítěze, stavba vyjde na 6,2 miliardy | E15.cz

Zakázka na pražskou čistírnu má vítěze, stavba vyjde na 6,2 miliardy

čistička
čistička
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik. Vítěze tendru, který od počátku provází kritika, dnes potvrdili radní hlavního města. Sdružení nabídlo nejnižší cenu a podle dřívějšího vyjádření zástupců města byla nabídka nejvýhodnější i v ostatních parametrech.

Do tendru se přihlásili tři uchazeči, kromě vítěze o zakázku usilovala také společnost OHL ŽS a konsorcium firem Strabag a Hídépítö. Konsorcium firem Strabag a Hídépítö nabídlo cenu 6,45 miliardy korun bez daně a OHL ŽS pak 6,75 miliardy korun bez DPH.

Praha chce na přestavbu získat peníze z evropských fondů, žádost o dotaci odeslala do Bruselu podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) před několika týdny. O možném přidělení peněz by se mělo rozhodnout do konce roku.

Bez evropské dotace by zřejmě nemělo město na výstavbu peníze. Do smlouvy s vítězem chce proto zakotvit, že bude moci od zakázky v případě nezískání dotace odstoupit. „Pokud prostředky z EU nebudou, budeme muset tlačit na stát, aby se na akci podílel. Nesplnění závazku na čistotu odpadních vod bude pokutováno, a ta pokuta jde vůči státu, ne za městem,“ řekl novinářům v pondělí po jednání finančního výboru primátor.

Tendr provází od počátku kritika. Původní výběrové řízení bylo napadáno kvůli náročným podmínkám pro uchazeče, podle opozičních zastupitelů mělo velký korupční potenciál. Vedení Prahy proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zřídilo pro tyto účely komisi, které předsedal primátor Svoboda a byli v ní představitelé všech stran v pražském zastupitelstvu i odborníci.

Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah