Zaměstnanci chemičky z Agrofertu hrozí stávkou kvůli nízkým mzdám. Naposledy vydělala půl miliardy

Chemička DEZA

Chemička DEZA Zdroj: ctk

Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA odpoledne vyhlásí stávkovou pohotovost. Informace sdělil předseda základní organizace OS ECHO při DEZA Michal Sváček. Důvodem jejího vyhlášení je spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a neakceptovatelný dosavadní mzdový vývoj, uvedli odboráři v prohlášení.

Firmě předloni klesly tržby o devět procent na 7,075 miliardy korun. Snížil se i zisk, před zdaněním činil 533 milionů korun, v předchozím roce to bylo o 70 milionů korun více. 

Odboráři požadují zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. O kolektivní smlouvě jednají odboráři s vedením společnosti již od konce loňského října.

Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky je podle Sváčka 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun. "Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent," uvedl Sváček, podle kterého nyní požadují odboráři vyšší navýšení.

Stávková pohotovost platí od dnešních 15:00. Odboráři jsou připraveni se zaměstnavatelem jednat. "Čekáme na jeho vyjádření," uvedl Sváček. Pokud vedení společnosti nezmění přístup k požadavkům odborů, jsou odbory připraveny vyhlásit a zorganizovat stávku jako krajní prostředek za prosazení svých cílů. Podle Sváčka je v základní organizaci OS ECHO při DEZA přes 500 lidí, chemička má tisícovku zaměstnanců.