Zastavení plynu z Ruska může být problém pro Finy či Bulhary | E15.cz

Zastavení plynu z Ruska může být problém pro Finy či Bulhary

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdyby Rusko na půl roku zavřelo kohouty s plynem, Bulharsko, Finsko či Estonsko by se mohly potýkat s vážným nedostatkem této suroviny. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger takto dramatický scénář, podle nějž by Rusko zastavilo veškeré dodávky, prý neočekává. Brusel ale musí Rusku ukázat, že Evropa je na něj připravena.

Takzvané zátěžové testy energetického systému se týkaly 28 členských států Evropské unie a deseti sousedních zemí. Jejich cílem bylo zjistit, jak bezbranné by evropské země byly, kdyby Rusko na půl roku zcela zastavilo plynové dodávky.

Vážný nedostatek - mezi 40 a 100 procenty vzhledem k vlastním zásobám plynu - by v takovém případě mohl hrozit Bulharsku, Rumunsku, Finsku a pobaltským státům jako Estonsko a Lotyško.

Země by asi musely najet na nouzové plány, jako je omezení spotřeby plynu v energeticky náročných provozech. Také by se mohly dohodnout na dodatečných dodávkách se svými sousedy, cituje ze závěrů list WSJ na svém webu.

Dražší plyn z Kataru či Alžíru

Část chybějícího plynu by mohl kompenzovat vyšší dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze zemí mimo EU. Katar, Alžírsko a další země by mohly zvýšit jeho vývoz o sedm procent. Státy by ale za něj pravděpodobně platily mnohem víc než za ruský plyn, a to kvůli vysoké poptávce v Asii.

Zvýšit produkci suroviny by prý mohlo i Norsko, které je druhým největším dodavatelem plynu do EU. Zmírnit dopad by mohly zásoby plynu v jednotlivých zemích. Většina z nich má zásobníky plné na 90 či více procent.

K narušení dodávek dojde

Podle analytiků, které citovala agentura Reuters, k narušení dodávek plynu do EU zřejmě nějakým způsobem v zimě dojde. Pravděpodobně se tak prý stane buď kvůli tomu, že vývoz do Evropy omezí Moskva, pokud se dál zhorší krize kvůli Ukrajině, nebo proto, že Ukrajina bude muset odčerpat část plynu určeného pro Evropu pro sebe, aby uspokojila vlastní poptávku.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval, že pokud to Ukrajina učiní, Rusko dodávky do Evropy zastaví. Doufá ale, že tak daleko věc nedojde.

Rusko je největší dodavatel plynu do Evropy. Pochází odtud zhruba třetina plynu, který Evropa spotřebuje. Polovina tohoto množství přitom do Evropy proudí přes Ukrajinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah