Závislost Slovenska na ruské ropě končí, surovinu může dostat z Jadranu | E15.cz

Závislost Slovenska na ruské ropě končí, surovinu může dostat z Jadranu

Závislost Slovenska na ruské ropě končí, surovinu může dostat z Jadranu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: mero.cz

ČTK

Slovensko již nebude závislé na dodávkách ropy z Ruska. Slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský kolega Viktor Orbán totiž otevřeli zrekonstruovaný ropovod spojující obě země, kterým Slovensko dokáže pokrýt svou spotřebu ropy dovozem suroviny z oblasti Jaderského moře.

Modernizace ropovodu Adria/Barátság I si vyžádala 70 milionů eur (1,94 miliardy korun) a jeho roční přepravní kapacita na Slovensko stoupla na šest milionů tun z původních zhruba tří milionů tun. Zrekonstruované ropovodní propojení bylo slavnostně otevřeno na přečerpávací stanici u obce Tupá na jihu Slovenska.

Ropu na Slovensku zpracovává bratislavská rafinerie Slovnaft, která patří maďarskému koncernu MOL. Předloni Slovnaft použil při výrobě 5,8 milionu tun ropy.

Slovensko do budoucna ale nadále počítá s dovozem ropy z Ruska. Obě země loni uzavřely mezivládní dohodu, na jejímž základě Slovensko získá ročně pro své potřeby do šesti milionů tun ruské ropy ročně. Dohoda počítá i s tranzitem suroviny přes Slovensko dále na západ, a to rovněž v objemu do šesti milionů tun ročně.

Dodávky loni poklesly

Zatímco výpadky v dodávkách ropy z Ruska na Slovensko nebyly v posledním období hlášeny, u dovozu ruského plynu na Slovensko došlo k poklesu oproti objednanému objemu už loni na podzim.

Premiéři Slovenska a Maďarska loni otevřeli nové plynovodní propojení mezi oběma zeměmi, které má přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti regionu. Původně se počítalo s tím, že nový plynovod s roční přepravní kapacitou pět miliard metrů krychlových zahájí komerční provoz na začátku letošního roku, kvůli technickým potížím na maďarské straně ale došlo k odkladu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!