Zeman: Těžební limity se dřív nebo později prolomí | E15.cz

Zeman: Těžební limity se dřív nebo později prolomí

uhlí, doly
uhlí, doly
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku dříve či později prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by, aby o tom rozhodli lidé na Ústecku v referendu. Hlava státu to prohlásila po dnešním jednání tripartity, která má o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po prolomení limitů volají odbory. Podle zaměstnavatelů je nutné brát ohled na obyvatele oblastí, kde by se mohlo těžit.

„Dříve nebo později k prolomení limitů dojde. Sám bych podporoval krajské referendum, tedy v rámci celého Ústeckého kraje. Zda a kdy se k tomuto závěru dojde (prolomení limitů), si netroufám odhadovat. Myslím, že to bude dříve než později,“

Podle premiéra Bohuslava Sobotky otázku prolomení limitů bude řešit energetická koncepce a surovinová politika státu. Tripartira materiál projedná na svém prosincovém zasedání, na přelomu roku o něm pak rozhodne vláda.

O prolomení limitů usilují odbory. „Ano, budeme jednoznačně požadovat prolomení limitů. Infrastruktura je na to připravena,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj je potřeba při rozhodování brát v potaz i to, že Ústecký region je postižený dlouhodobou nezaměstnaností. Míní, že vývoj ekonomiky bude záviset i na spalování uhlí.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je ale potřeba brát ohled na obyvatele oblasti. „Je velký rozdíl prolamovat limity tam, kde nikdo nebydlí, nebo v Jiřetíně,“ podotkl Hanák. Ve volbách v Horním Jiřetíně nyní zvítězila sdružení, která nechtějí prolomení limitů a budou usilovat o zachování obce.

Stát chystá „malé prolomení limitů“. Chce 180 milionů tun uhlí z dolu Bílina

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah