Zetor loni vydělal stovky milionů, prodeje novinky Major předčily očekávání | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zetor loni vydělal stovky milionů, prodeje novinky Major předčily očekávání

Zetor loni vydělal stovky milionů, prodeje novinky Major předčily očekávání
traktory Zetor
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Výrobce traktorů Zetor loni zvýšil konsolidovaný zisk před zdaněním o sedm procent na 323 milionů korun. Za dobrými výsledky stojí například velká zahraniční i domácí poptávka po firemní novince Zetor Major. V Polsku se dokonce stala nejprodávanějším modelem loňského roku.

Konsolidované tržby Zetoru se drží stabilně na stejné úrovni jako v roce 2012, tedy na hodnotě 4,5 miliardy korun.

„Nárůst konsolidovaného zisku před zdaněním v meziročním srovnání považujeme za dobrý výsledek, který svědčí o stabilitě skupiny Zetor. Nárůstu jsme dosáhli i přesto, že situace především ve druhém pololetí nebyla pro zemědělskou techniku příliš příznivá,“ uvedl provozní ředitel firmy Zetor Tractors Marián Lipovský.

Zájem o traktorovou techniku ovlivnila celá řada faktorů od poklesu dotací až po vývoj počasí. Mimořádnou poptávku zaznamenala firma v zahraničí, kam loni putovalo 86 procent produkce. Mezi největší odběratele patřily USA, Británie, Maďarsko, Litva, Gruzie, Polsko a Skandinávie.

Zetor MajorZetor MajorAutor: Zetor tractors
Úspěšná loňská novinka Zetor Major 80 (foto: Zetor Tractors).

Traktory Zetor jsou ale populární i u českých a slovenských zákazníků. Zatímco v roce 2012 zůstalo na obou těchto trzích dohromady osm procent traktorů, minulý rok už to bylo 14 procent.

Úspěch slavila novinka značky Zetor pro rok 2013, model Zetor Major. Podle společnosti poptávka výrazně předčila původní očekávání. Odhad při zahájení sériové výroby v únoru předpokládal 900 strojů, avšak do konce roku jich společnost vyrobila 1300. V Polsku se stal Zetor Major 80 nejprodávanějším modelem loňského roku v rámci všech značek a výkonových kategorií.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!