Zetor rozšiřuje výrobu o nový model, vrací se k názvu Crystal | e15.cz

Zetor rozšiřuje výrobu o nový model, vrací se k názvu Crystal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnský výrobce traktorů Zetor použije pro pojmenování nového modelu název Crystal. Ten firma používala i v minulosti. Nový model má šestiválcový motor a výkon až 163 koní. Firma chce do budoucna zvyšovat výkon traktorů, souvisí to s trendem, který na trhu je.

„Traktory řady Crystal jsou nyní nejsilnějšími stroji v nabídce naší značky, které po dlouhé době přicházejí s šestiválcem. Jejich hlavními charakteristikami jsou síla, odolnost a efektivita, což ocení hlavně majitelé velkých farem,“ uvedl o novém modelu David Kollhammer, ředitel Technického úseku ve společnosti Zetor Tractors.

Značku Crystal už Zetor vyráběl v 70. a 80. letech. Prodalo se jí kolem 45 tisíc kusů. K modelům navazujícím na starší typy stejného názvu se Zetor vrátil už v případu menšího traktoru Major. Zetor dělal dosud tři modelové řady, do budoucna jich plánuje šest, tak aby mohl zasáhnout co nejvíce zákazníků.

Podle obchodního a marketingového ředitele společnosti Adama Žerta je dlouhodobým cílem šest modelových řad s výkonem 50 až 200 koní. Dnes se svými modely Zetor například pokrývá pouze zhruba polovinu potřeb českých zemědělců. „Je stále hlad pro přidávání modelových řad. Trend za posledních deset let jsou silnější traktory a větší farmy,“ uvedl Žert.

Nového Crystalu letos Zetor vyrobí patrně kolem stovky, v dalších letech asi výrobu navýší. „První kousky už nám padají z výroby, na trhu se budou objevovat kolem léta. Začínáme s Českem a Polskem,“ uvedl Žert. Cenu nového modelu zveřejnit nechtěl, prý to bude záležet na dealerech. Crystal má šestiválcový motor od výrobce Deutz AG. Firma ale pokračuje ve vývoji vlastních motorů, dnes uvedla, že je v tomto smyslu „budoucnost otevřená“.

Výrobci traktorů Zetor tractors loni klesl zisk před zdaněním o pětinu na 275,3 milionu korun. Hlavním důvodem je pokles počtu prodaných traktorů. Firma jich prodala 4178. Také se zvýšila náročnost jejich výroby kvůli náběhu vyššího emisního stupně pro motory traktorů. Pro letošní rok firma plánuje mírný pokles prodeje na 4061 traktorů. Počítá s investicemi za 175 milionů korun, zaměstnávat bude 712 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah