Zetor slaví jubileum, připomeňte si fotografiemi jeho prvních 70 let | E15.cz

Zetor slaví jubileum, připomeňte si fotografiemi jeho prvních 70 let

Ondřej Pavlůsek

V letošním roce dozrává jedno slavné a kulaté výročí. Sériová výroba zemědělských strojů Zetor probíhá na Moravě od roku 1946.

Značka Zetor se po druhé světové válce stala jediným významným představitelem československého a později českého traktorového průmyslu na celosvětovém trhu.

Vznikla spojením přepisu Zet písmene Z používaného společností Zbrojovka Brno ve znaku a posledních dvou písmen slova traktor - or.

První prototyp nového traktoru, z nějž se stal sériový Zetor 25, vyjel z bran společnosti Zbrojovka Brno již v listopadu roku 1945 a za jeho vývojem stál tým, který vedl konstruktér automobilových a leteckých motorů ing. František Musil.

Prototyp s dvouválcovým vznětovým motorem o objemu těsně nad dva litry a výkonu 18 kW (25 k) vyšel vítězně ze srovnání se zástupcem společnosti Škoda Plzeň a Zbrojovka Brno se díky němu stala hlavním a následně jediným výrobcem traktorů v poválečném Československu.

Autor: Ondřej Pavlůsek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.