Zetor zavře továrnu v Havlíčkově Brodě a bude propouštět

Brněnský Zetor Tractors

Brněnský Zetor Tractors Zdroj: CTK

Výrobce traktorů Zetor uzavře svůj závod v Havlíčkově Brodě a jeho produkci přestěhuje do mateřské firmy Zetor Tractors v Brně. O práci přijde všech zhruba 80 lidí, kteří pracují v havlíčkobrodském provozu. Zaměstnanci mají odcházet postupně do dubna až května příštího roku. Společnosti přesun výroby zdůvodňuje konkurenčním tlakem.

Hromadné propouštění Zetor zatím nenahlásil. Vedení firmy lidem nabízí odchod dohodou s tím, že by pak dostali nadstandardní odstupné. Nezaměstnanost ve městě by se kvůli uzavření tohoto závodu výrazněji zvýšit neměla.

„Míst pro obor strojařů je docela dost,“ řekl ČTK Martin Kouřil z havlíčkobrodského úřadu práce. Problémy by podle něj neměli mít obráběči či svářeči. V horší pozici budou při hledání nového místa pracovníci bez kvalifikace. „Ale i u nich, myslím si, ta šance se uplatnit je,“ uvedl Kouřil.

Konsolidace coby jediná cesta

Člen představenstva akciové společnosti Zetor Havlíčkův Brod Marián Lipovský podle dnešního Havlíčkobrodského deníku řekl, že se firma dlouhodobě snažila udržet fungování závodu nad hranicí ztráty. „Bohužel, v situaci ostré konkurence a tlaku na ceny je konsolidace výroby jedinou reálnou cestou, jak zůstat dlouhodobě konkurenceschopnými,“ uvedl Lipovský.

Zároveň dodal, že ve hře je také možnost pracovního uplatnění v mateřské společnosti v Brně. „Díky přemístění výroby tam vzniknou nová pracovní místa,“ citoval deník Lipovského.

Havlíčkobrodský Zetor zaměstnával až 700 lidí
Zetor Havlíčkův Brod se podle údajů na podnikových webových stránkách zabývá výrobou skříňových a rotačních dílů, ozubení, hřídelí, vík a dalších dílů pro traktory. Závod byl založen v roce 1953, původně byl zaměřen na výrobu pilníků. V době socialismu tam pracovalo i přes 700 lidí, pak se počty snížily. Na současné úrovni se zaměstnanost ve firmě drží posledních několik let.

Na Havlíčkobrodsku bylo na konci října bez práce 3766 lidí, podíl nezaměstnaných v tomto okrese činil šest procent. Úřad práce tam evidoval 689 volných pracovních míst, v posledním roce se jejich nabídka podstatně zlepšila. Mezi firmami hledajícími pracovníky je kupříkladu i výrobce autodílů Futaba v Havlíčkově Brodě.