Zetor zvýšil pololetní zisk o polovinu. Druhou část roku mohou ohrozit povodně | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zetor zvýšil pololetní zisk o polovinu. Druhou část roku mohou ohrozit povodně

Zetor zvýšil pololetní zisk o polovinu. Druhou část roku mohou ohrozit povodně
Zetor Forterra HSX
• 
ZDROJ: Zetor

ČTK

Brněnskému výrobci traktorů firmě Zetor vzrostl v prvním pololetí meziročně zisk před zdaněním o 47 procent na 200 milionů korun. Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 2,2 miliardy korun. Na pozitivní hospodářský výsledek měl vliv prodej nejnovějších modelů traktorů Zetor, což je letošní novinka Zetor Major a loni představený model Forterra HSX.

„V prvním pololetí jsme kromě zvýšení zisku zaznamenali nárůst i u dalších klíčových ukazatelů. Ukazatel EBITDA vzrostl o 13 procent na více než 270 milionů korun,“ řekl finanční ředitel Petr Veselý. Podle prozatímních výsledků a dalších ukazatelů soudí, že úspěšný by měl být celý letošní rok.

Výrobní ředitel Marián Lipovský ale upozorňuje na možné faktory ovlivňující práci v zemědělství, které by mohly pozitivní ekonomický vývoj přibrzdit. Jde o povodně, které zasáhly řadu zemědělců, dlouhotrvající zima či pokles evropských dotací do českého zemědělství. Firma očekává zisk kolem 300 milionů korun a také mírný nárůst tržeb. Ty loni činily 4,4 miliardy korun.

Firma loni měla zhruba 870 kmenových zaměstnanců, což platí i letos. V případě kolísání poptávek klesá zaměstnanost maximálně o šest procent. Společnost se snaží, aby se tato skutečnost nedotýkala kmenových, ale co nejvíce agenturních zaměstnanců.

Zetoru se začalo velmi dařit od doby hospodářské krize, už loni byly hospodářské výsledky firmy za poslední čtyři roky rekordní. Loni firma 92 procent produkce vyvezla do zahraničí. Mezi nejvýznamnější dovozce patřily Polsko, USA, Skandinávie, Litva nebo Británie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!