Zetoru se loni nedařilo, prodal méně traktorů než na začátku krize | E15.cz

Zetoru se loni nedařilo, prodal méně traktorů než na začátku krize

Dušan Kütner

Share on Facebook Messenger
Loňský rok se opět nesl ve znamení recese na trhu zemědělských strojů. Pocítil to i český Zetor. Brněnská firma patřící pod slovenský HTC holding tak loni prodala 3773 traktorů, o desetinu méně než o rok dříve. Celkové tržby klesly pouze o procento na 3,69 miliardy, zisk se však snížil o téměř polovinu na 119 milionů.

Výsledky za loňský rok jsou tak nižší, než firma plánovala. Původně chtěla prodat 4061 traktorů, tržby měly dosáhnout asi 3,98 miliardy korun. „Rok 2015 se v segmentu traktorových výrobců nesl ve znamení recese. Evropské trhy zaznamenaly pokles z hlediska celkových prodejů traktorů,“ uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Martin Blaškovič.

„Situace byla natolik vážná, že evropské hodnoty z roku 2015 byly nižší o sedm procent než hodnoty z roku 2009, kdy propukala hospodářská krize,“ dodal šéf firmy, která je závislá na exportu - na něj loni šlo přes osmdesát procent produkce firmy.

Hlavní důvody horšího hospodářského výsledku byly podle vedení firmy dva. Kromě poklesu prodejů traktorů se musel jejich výrobci firmy - nejen Zetor - vypořádávat se zvýšením materiálové náročnosti výroby kvůli požadavkům na vyšší emisní stupeň pro motory traktorů.

OBRAZEM: Nejnovější model Zetoru Crystal

„I přes nepříznivý vývoj na jednotlivých trzích Zetor úspěšně čelil vzniklé situaci. V loňském roce značka Zetor navýšila tržní podíl na většině trhů,“ míní Blaškovič. To se podařilo v Polsku, Česku, na Slovensku, v Německu, Velké Británii, Francii, Irsku, Litvě i v dalších státech. „V ČR a na Slovensku se Zetor stal nejprodávanější značkou traktorů ve své kategorii 50 až 170 koní a obhájil na domácích trzích prvenství z roku 2014,“ dodal.

I přes nepříznivé podmínky společnost neomezila prostředky vynakládané na budoucnost. „Loni dosáhly náklady na výzkum a vývoj a podporu prodeje 294 milionů korun, což je více než čtyřnásobek hodnoty z období před pěti lety,“ uvedl Blaškovič.

Zetor do loňského roku prodával tři základní modely traktorů. Loni po letech vývoje uvedl čtvrtý s názvem Crystal se šestiválcovým motorem, který se stal nejsilnějším v portfoliu firmy. Do budoucna by chtěl Zetro rozšířit počet modelů na šest. Na tom přitom spolupracuje s věhlasnou italskou návrhářskou firmou Pininfarina. Studii nového traktoru Zetor ukázal na listopadovém veletrhu Agritechnica v německém Hannoveru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.